Desenlerle etkileyin!

Evin her köşesini elden geçirip ona biraz heyecan katmak amacıyla desen eklemek istiyor ama nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız “desene giriş” dersimize hoşgeldiniz.

GEOMETRİK
Kurallı çizgiler, yuvarlak, üçgen ve dikdörtgen gibi poligonlar geometrik desen kategorisine giriyor. Dijital teknolojilerdeki gelişmelerden geometrik desenler de kendine düşen payı fazlasıyla almış, bu sebeple son zamanlarda çok farklı çalışmalar karşımıza çıkıyor.

Kendi deseninizi oluşturun
Bal peteği formu tam anlamıyla geometriyi anlatan formlardan biri. Altıgen şekiller birbirini tamamlayarak dilediğiniz şekillerde oluşturulabiliyor. Kumaş, duvar kağıdı veya aynalarla mutfak, yatak başı, salon ya da antrede özellikle de mobilyaların arkasına konumlandırarak burayı farklı bir şekilde vurgulayabilirsiniz. Mutfakta set arası çözümü olarak aynaları deneyebilirsiniz.
wwww.lopificio.it

Çok renkli
Kontrast tonlar barındıran çok renkli geometrik bir mobilyanın içindeki herhangi bir rengi tercih ederek büyük ebatlı bir mobilya ya da halı ile kombinleyebilirsiniz. Örneğin bu örnekten yola çıkarsak koltuk-puf, kanepe-puf; puf-halı kombinasyonu gibi.
Puf, BoConcept.

Neden perde?
Mekanda hem dikey hem de yatayda en çok yer kaplayan dekoratif ögelerden biridir. Bu sebeple geometrik hareketliliği hacimsel olarak en iyi şekilde yerine getirebilecek parçalardan.
Perde, www.amerikadaniste.com

ÇİZGİLER
Birbirine paralel çizgi ya da şeritlerin yan yana gelmesiyle oluşan biçimdir çizgili desen. Dikey ya da yatay olarak kullanılır. Aslında sadece yan yana gelen ve basit bir desen olarak görülen bu desen, mekanda çarpıcı bir fon oluşturur. Daha çok duvar, halı, perde ve mobilya döşemelerinde kullanılır. Göz yanılsaması yaratma konusunda başarılı sonuçlar doğurur. Desen, minimal ve modern bir görünüm oluşturur. Bazı tonlarda tercih edildiği taktirde country stilinde de sıklıkla kullanılır.

Siz de yapabilirsiniz
Kurdeleleri yatay bir şekilde duvara yapıştırarak farklı renk ve desende olmalarına rağmen çizgili bir duvar kaplaması yaratmanız mümkün.
www.studioditte.nl

FLORAL
Floraller de baskı teknolojilerinden fazlasıyla nasibini almış olan desenler segmentinde. Stilize florallerden tıpkı basım modellerine kadar neredeyse her stile uyan bir floral desen var. Genel anlamda mekanda tazelik ve pozitif bir atmosfer hissi uyandırırlar. Çünkü organik desen ya da renkler örneğin gökyüzü, bulut, güneş, dalga, çiçek desenleri ya da tonları beyinde kimyasal değişikilk yaratmalarıyla biliniyorlar.

Feminen karakter
Provans stili mobilyalar toz pembe tonlarla buluşursa feminen bir atmosfer yaratacaktır.
Tepe Home.

Çiçeklerin tonları
Çiçek desenlerinin tonları mekanın ruh halini değiştirebilir. Örneğin pembe ve kırmızı çok daha enerjik bir atmosfer yaratırken mavi ve su yeşilleri daha dingin bir atmosfer oluşturur.
Nina Cambell duvar kağıdı, Damask.

TABLO-DESENLER
Sanki bir tablo, bir manzara ya da bir fotoğrafın gerçek haline bakıyormuşçasına tekstil, döşemelik, duvar kağıdı gibi dekoratif öğelerde kullanılan desenlerdir. Genellikle iç mekanlara sanatsal bir atmosfer kazandırırlar. İddialı ve çok çarpıcı oldukları için daha sonra kolaylıkla değiştirebileceğiniz parçalarda tercih etmeye özen gösterin. Örneğin duvar kağıdı, yastık gibi…

Sulu boya etkisi
Biraz fırça darbesi. Bir ressamın paletinden çıkmış gibi sofistike bir görünüm yaratıyor.
MyWallpaper.

Baskı desenler
Kolajlar özellikle tekstillerde etkili sonuçlar doğurabilir. Nevresim takımlarında deneyebilirsiniz.
Cihangir nevresim takımı, Karaca Home.

HAZIRLAYAN İLKE YILMAZ