Desen stratejileri

Desenleri nasıl kullanabileceğinizi, karşıt renkler, zıt tonlar ya da bir rengin birbirini tonlayan değerlerinden yola çıkarak bulabilirsiniz.

1. PASTEL TONLARLA DESEN STRATEJİLERİ
Renk çarkında yer alan tüm renklerin en açık değerlerini, yani çarkın orta kısmına yakın olan tonlarını ele alarak desen uygulamaları yaptığınız taktirde doğru sonuç alabilirsiniz.

Desen ve desensizlik?
Hiç desen kullanmadan bir mekanı dekore edebilirsiniz. Örneğin bu mekanda dokulu bir duvar ve tablo dışında desenli bir dekoratif unsura yer yok. Desenli mobilya ve tekstil ekleyerek mekanı çok daha çarpıcı bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Norway serisi iç mekan mobilyaları, Doğtaş.

Duvar kağıdında birden fazla desen
Çoğu kez en çok tereddüt edilen konulardan biridir. Aynı mekanda birden fazla desen uygulaması yapmak. Doğru uygulandığında çarpıcı sonuçlar elde etmenizi sağlar. Birbirini tonlayan bir duvar kağıdının çizgilisi ile floral versiyonlarını aynı anda kullanabilirsiniz.

Hepsi bir yerde
Bir tema etrafında dolaştığı taktirde aslında üçten fazla desen aynı mekanda olabilir. Burada önemli olan mutlaka bir temanız olması. Örneğin sulu boya etkisinden yola çıkıyorsanız harf baskıları, şeritler ve floral desenler de pekala aynı mekanda yer alabilir.

Bluebellgrey.

2. MAVİ TONLARLA DESEN STRATEJİLERİ
Mavinin, beyaz ile başlayarak, bebe mavi, kobalt, indigo ve mora doğru uzanan tonları vardır. Desenlerinizi seçerken bu tonları kendinize rehber edinerek işe başlayabilirsiniz.

Floral maviler
Çiçek desenlerini eğer duvar ya da halı gibi geniş bir alanı kaplayan bir alanda kullanıyorsanız çok baskın bir etki yaratacağı için mekanın geri kalanında oran olarak büyük bir dekoratif öğede kullanmanız doğru sonuç vermez. Örneğin kanepenizi düz renkte seçebilirsiniz. Yastıklarda, duvar kağıdının içindeki maviden yola çıkarak, mavinin diğer tonları ya da aynı tonda kırlentler kullanabilirsiniz.

Marburg Wall Coverings.

Kışa doğru
Odak noktası için bu kez desen stratejilerinizi karyolanızda oluşturabilirsiniz. Kar taneleri, çizgili desenler, örgü motifler ya da kapitoneler bir arada ullanılabilir. Dikkat etmeniz gereken kural birbirini tonlamalarıdır. Farklı desen ve dokuda olmaları rahatsız etmeyeceği gibi zengin bir görünüm yaratacaktır.

Hampton nevresim, casualavenue.com

3. SARI TONLARLA DESEN STRATEJİLERİ
Sarı-beyaz ikilisi dingin, aydınlık ve ferah mekanlar yaratır. Sarının alt değerlerinden biri de aslında toprak tonlarıdır. Gold ise bu kombinasyona çok daha zengin bir öğe katar. İskandinav stilinde sıklıkla karşımıza çıkan kombin, geometrikler ve gold ile birleştiğinde ise damask gibi daha klasik desenlerle şık bir birliktelik yaratabilir.

Desen karması
Geometrik desenli bir duvar kağıdının önünde çiçek desenli aksesuarlar kullanarak zengin bir görünüm elde edebilirsiniz. Yaprak desenleri daha çok İskandinav stilini çağrıştırır. Siz dilerseniz altın renginin ön planda olduğu damask motiflerini de deneyebilirsiniz.

Küçük desenler
Küçük desenler algılaması çok kolay olmadığı için farklı tonlarla da kolaylıkla bir arada kullanılabilir. Genelde kır evi stilinde karşımıza çıkan küçük çiçek desenleri puantiye ve pötikarelerle iyi birliktelik oluşturur.

Pip Studio.

4. GRİ TONLARLA DESEN STRATEJİLERİ
İddialı bir zıtlık olan siyahbeyaz renk kombinasyonunu, yalın gri ile kombinleyebilirsiniz. Bu renk kartelasında ise en çok karşılaştığımız desen ikilisi geometrikler ve çizgililerdir.

Ikea.

Çizgiler
Yalın bir dekorasyon stilinden hoşlanıyorsanız grinin çizgi desenlerini tercih edebilirsiniz. Bu şekilde diğer ton ve renkleri de mevsime göre ekleyip çıkarmanız daha kolay olabilir.

Desen ile işe başlayın
Eğer elinizde desenli bir kanepe, duvar kağıdı, halı, perde varsa ilk etapta bunu baz alarak dekore etmeye başlayın. Diğer mobilya ve aksesuarları bu kurgu etrafında birleştirirseniz çok daha kolay ilerleyebilirsiniz.

Affari.

Ton-sur-ton desenler
İkat, geometrik ya da floral… Tüm bu desenleri aynı mekanda tekrar tekrar kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tekrar edeceğiniz desenleri alt ve üst tonlarıyla beraber kullanmanız.