Depreme Uygun Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Ev depreme uygun nasıl yerleştirilir?

Son güncelleme:

Yaşam alanlarımızı dekora ederken deprem ve benzeri afetlere karşı bazı güvenlik önlemleri almamız hayati önem taşıyor. Peki, ev eşyaları depreme karşı nasıl yerleştirilmeli? Evde nelere dikkat edilmeli? Asortie Mobilya Yönetim Kurulu Üyesi Gafur Yılmaz’ın bu konuda önerileri var.

EV DEKORASYONUNDA DEPREM ÖNLEMLERİ

Yılmaz, “Yaşam alanlarımızı dekora ederken deprem ve benzeri afetlere karşı bazı güvenlik önlemleri almamız gerekmektedir. Özellikle ülkemizin deprem ülkesi olduğunu düşünürsek dekorasyonda daha hassas davranmalıyız. Evlerimizi depreme karşı daha güvenli halde düzenlemek zorundayız.” diyor.

Yılmaz’ın önerileri şöyle:

-Öncelikle büyük mobilyaları sabitlemek gerekir. Bunun için vitrin, konsol, gardırop kitaplık vestiyer ve TV ünitesi gibi eşyaları mutlaka sabitlemeyi öneriyoruz.

-Olası kazalara karşı bu eşyaları duvara montajlamak önemli. Çivi yerine vida veya dübel kullanmaya özen gösteriyoruz.

-Sehpa, masa, sandalye koltuk gibi eşyalarımızın da dayanıklı ve sağlam malzemeli olmasına dikkat ediyoruz. Özellikle deprem anında kaçış durumlarına engel olabilecek dekoratif ürünlerden kaçınıyoruz. 

-Vitrin, konsol ve benzeri mobilyalarımızın içerisine ağır eşyaların doğru yerleştirilmesi önemli.  

-Ağır objelerin alt kısımlara yerleştirilmesi sallanma durumunda üzerimize düşmesine engel olabilir.

-Ayrıca içerisine obje koyduğumuz dolapların kilitli kulplardan oluşmasına dikkat edip güvenli bir ortam oluşturmaya dikkat ediyoruz.

-Avizelerin hafif yapıda olması önemli.

-Ağır avizelerin doğru ve sağlam montelenmesi ve yatak üzeri ya da koltuk üzerlerine gelmemelerine de özen göstermekteyiz.