Denize bakan mekanlar

Emirgan’da, yeşili bol, denizi seyreden,bahceli apartmanlarınyanyana sıralandığı guzel bir sokaktayız. Daha sokağın başında hissetiğiniz huzur ve orada bulunmaktan aldığınız keyif, sizde burada yaşama isteği uyandırıyor. Goz hizasındaki bahcekatlarına takılıyor bakışlarınız. Onlardanbirine sahip olmak; guneş almadan hemenonce balkonda sabah kahvesini icmek,gun ışığıyla yıkanan odalarındauyumak, film seyretmek, calışmak ya dayemek yapmak cok guzel olabilir diyegeciriyorsunuz aklınızdan.
Az sonra ise,tam olarak bize bu duyguları hissettirenbir bahce katından iceri adım atıyoruz.Evin en kucuk bireyi Serra, annesininkucağında karşılıyor bizi. “Hoşgeldiniz”der gibi ellerini birbirine vuruyor, etrafagulucukler dağıtıyor. 11 ay once aileyekatılan Serra, yaklaşık 3 yıldır burada yaşayanciftin ve evin neşe kaynağı aynızamanda. Onunla birlikte evde kucukbir keşif turu yaptıktan sonra, bu keyişimekanları sayfalarımıza aktarmak uzerefotoğraflamaya başlıyoruz.

150 metrekare kullanım alanına sahipolan bahce katı, salon, mutfak, ebeveynodası, cocuk odası, calışma odası, banyove misafir tuvaletinden oluşuyor. Birde, belki de en keyifli alanı, geniş bir balkonuvar evin. Bitki ve ciceklerle renklenen,deniz manzaralı balkon, gununher saati icin ideal bir mekan. Ciftin bundanonceki evi de aynı sokakta, yan binadaancak daha kucuk bir bahce katıymış:
“Zaman icinde daha buyuk bir yere gecmeihtiyacımız doğdu. Ancak bulunduğumuz sokağı o kadar cok seviyordukki, ayrılmak istemediğimiz icin taşınmaplanımızı surekli erteliyorduk. Şu andaoturduğumuz bina da, onunden gecerkenyapı olarak hep beğendiğimiz, eskiama bakımlı ve karekteristik bir yerdi.Bahcesi, balkonları, sanki yazlık bir evmiş hissi uyardırıyordu bizde. Oyle ki, İstanbul’unkalabalığı ve kargaşası ile hic ilgisiolmayan bir sayfiye eviydi adeta. Birgun şans eseri giriş kattaki dairenin boşaldığını oğrenince, iceri girip gormek istedik.Bina dışarıdan ne kadar bakımlı veşık gorunse de, evin ici bakımsız ve rutubetliydi.Buna rağmen cok guzel bir girişi,geniş balkonu ve onunde yemyeşil birbahcesi ve manzarası vardı. Biraz tadilatve birkac değişiklikle cok guzel bir yer olabileceğini duşunduk ve hemen taşınmayakarar verdik.”

İlk iş dairede rutubeti onlemek icin gerekliyalıtımlar yapılmış. Daha ferah ve genişbir mekan olarak algılanması icin evin tumduvarları hissi yaratmak icin evin tum duvarlarıve kapılar beyaza boyatılmış. Banyolarve mutfak tamamen yenilenmiş. Balık sırtı diye tabir edilen masif ahşap parkelereve sirkulasyonun yoğun olduğu yerlerdekimermer doşemelere dokunulmamış. Binanın eski havası ile uyumlu olmasıadına bu detaylar orijinal halinde bırakılmış, ancak cila ile yenilenmiş.Evin mevcut yerleşim planıyla da kucukoynamalar yapılmış. Mesela, eski bir yapıolduğu icin planda, girişteki koridor iki farklıyerden salona bağlanıyormuş. Cift, bu girişlerdenbirini iptal edip koridorun yarısını dolap odası haline getirmiş.~
Emirgan’ı cok seven cift, şehrin karmaşasının biraz dışında ama aynı zamanda cokda icinde olması nedeniyle burada yaşamayı tercih ediyor. Tarihi dokusunun korunmuş olması,doğası, sahil şeridinde yer alması, carpık yapılaşmanın olmaması, populer mekanlardan uzaktave yaşamak icin huzurlu bir olması da onları burayagetiren sebepler arasında. Semt ozel bir tercih,ama bahce katı ozellikle secilmiş bir mekandeğilmiş:
“Biraz şans eseri oldu ama iyi ki de olmuş. Bahceile bir butun gibi duran balkon, sanki arkadaki korununicindeymişiz gibi hissettiriyor. Yeşilliklerin devamındaki Boğazici manzarası ise ferahlık veriyor,hem bize, hem evimize… Korudaki kuşların sesleri ile Boğaz’dan gecen gemilerinsesleri birbirine karışıyor coğu zaman.”

Elbette ki, evin insana kendini iyi hissettiren,pozitif enerji yuklu bu atmosferindedekorasyon stilinin etkisi buyuk. Ev sahibigenc cift bu konuda profesyonel biryardım almamış. “Dekorasyon konusundacok net bir cizgimiz, değişmez kurallarımız yoktu. Sadece sevdiğimiz parcalarvardı.” diyor ev sahibesi. Tek bir rengeve stile bağlı kalmadan tercih yapabilmeozgurluğunu kullanmışlar:
“Ev de bizimle birlikte yaşayan, buyuyen,gelişen bir unsur. Bizim yıllar icindeki değişimimize evimizin de ayak uyduruyor olmasını seviyoruz. Kimi zaman, yeni aldığımız bir aksesuar da evde yeni bir duzenlemeyimumkun kılıyor. Beyazın anafon olduğu bir ortamda, her renk ve stildeparca var evimizde. Biraz eklektik diyebilirizaslında. Herhangi bir tarzın değil,hoşumuza gidenlerin peşindeyiz. Her beğendiğimiz de donem ve stil olarak birbirinitutmayabiliyor.”