Dekore ederken yardım lazım mı?

Açık mutfaklı bir yaşam ya da bol pencereli evler çok kullanışlı olsa da doğru bölümlendirme ve depolama gibi özel çözüm gerektiren sorunları da beraberinde getiriyor.

SORUN 1: Küçük ve açık mutfaklı bir evde işlevsel yemek alanı planlaması.

Yeni yapılan binalarda gittikçe küçülen metrekarelerde artık daha kompakt bir yaşam tercih ediliyor. Bizde çok yaygın olmasa da açık mutfaklı ev planıyla ferah ve esnek bir yaşam sürmek mümkün. Ancak bu noktada, söz konusu yaşam alanlarını daha dekoratif ve efektif kılmak için nelerden yardım alabiliriz, nasıl organize olabiliriz, bunları bilmekte fayda var.

1. ŞIKLIĞI ELDEN BIRAKMAYIN Eğer orta alanda yeriniz varsa oturma odasıyla mutfağı ayırmak için bir ada ünitesi kullanılabilir. Üstelik bu alan kahvaltı, ayaküstü atıştırmaları veya aperitif barı gibi de değerlendirilebilir. Arya mutfak, Lineadecor

Classica mutfak, Mopa.
Sürgü kapı sistemi, raumplus.com

2. MUTFAK DOLAPLARI MOBİLYA OLSUN MU? Ahşap veya lake mobilyalarla mutfakta adeta bir oturma odası görünümü yaratılabilir. Depolamak için vitrin, büfe veya kitaplık gibi ünitelerle avantaj sağlayabilirsiniz.

3. DUVARMIŞ GİBİ Mekanları kullanışlı şekilde ayıran sürgü kapıları alan bölmek için de kullanabilirsiniz. Yere ve tavana entegre iki ray üzerinde hareket eden sürgü kapılar, mutfağı dilediğiniz zaman görünür kılar, dilediğinizde de gizler.

SORUN 2: Yetersiz duvar alanı olan bir odayı akıllıca kullanmak ve dekore etmek.

Ikea.
Merlyn kitaplık raflı L kanepe, vivense.com

1. HER YERDEN FAYDALANIN Eğer kanepeyi odanın ortasına konumlandırdıysanız sırt tarafına yerleştireceğiniz ince bir dresuar sergileme ve aydınlatma gibi çok işi aynı anda görebilir. Ayrıca aynı ya da benzer tondaki duvar ve mobilyalar mekanda daha dingin ve bütüncül bir atmosfer yaratır.

2. EN DOĞRUSU FONKSİYONEL MOBİLYALAR Eğer az duvarınız ve dolap için yeterince yeriniz yoksa tercihiniz depolama rolünü de üstlenen fonksiyonel bir mobilyadan yana olsun. Tıpkı altı kısmı ya da kolçakları açık raf sistemli bir kanepe gibi.