Dekorasyonda yağ yeşili mi, mor mu?

YAĞ YEŞİLİ

Yağ yeşili, dekorasyonda farklı renk seçenekleriyle birlikte kullanıldığında çarpıcı ve oldukça modern efektler yaratabilir. Tonu alışılmadık aksesuarlar ve detaylarla kullanarak yatıştırıcı ya da heyecan verici atmosferler yaratabilirsiniz. Duvar için sıra dışı ve farklı bir renk tonu olan yağ yeşilinin baskın olmasını önlemek için rengi dengelemelisiniz.

Retro bir stil için

Yağ yeşili, 1970’lerin en popüler renklerinden. Daha güncel bir dekorasyon stiliniz varsa da modern ve retro parçaları karıştırarak mekanı deneyebilirsiniz. Vazo ve lambalar ile vurguyu artırabilirsiniz. Ayrıca yağ yeşili kumaş bir kanepe odaya farklı bir hava katarak sizi yeni bir mobilya almaktan da kurtarabilir. Kanepenin yanına yerleştireceğiniz modern bir koltuk ve bir sehpa salonda çağdaş ve etkileyici durabilir. Retro stili pembe, turuncu ve turkuvazgibi sıcak veya siyah, gri, kahverengi gibi soğuk tonlarla güncelleyebilirsiniz.

MODERN YAKLAŞIMLAR

Yağ yeşilini mekanda nötr renklerle kullanarak modernize edebilirsiniz. Beyaz veya kum beji rengin yumuşamasına yardımcı olacaktır. Grafik desenli kumaşlar, kalın ve ince çizgililer ya da etnik şal desenleri yağ yeşilini daha çağdaş yorumlamanıza imkân tanır. Salonda kullanıyorsanız şömine ya da büfe duvarını yağ yeşiline boyayarak odak noktası yaratabilirsiniz. Ancak yoğun vurguyu yumuşatmak için koyu renk ahşap raflar asabilirsiniz. Taze bir görünüm için odanın geri kalanını açık kahverengi, kremaya da beyaza boyayabilirsiniz.

HER ZAMAN DOĞAL

Yağ yeşili ve mor birbirini tamamlayan renklerden. Dekorasyona adapte etmek için doğanın armağanı çiçeklerden ilham alabilirsiniz.Bu ikilinin kullanıldığı çocuk odaları sıra dışı görünmesinin dışında oldukça sakinleştirici bir etki de yaratır. Renkler arasındaki dengeyi öne çıkartmak için açık ahşap mobilyalar kullanabilirsiniz. Gri, kahve tonlarındaki duvarınızın önü ne yerleştireceğiniz bambu dalları sakin bir renk geçişi sağlar.

RENK İLİŞKİSİ

Yaşam alanınızın duvarlarını tamamen yeşile boyamak yerine aksesuarlar ve birkaç tamamlayıcı mobilya kullanırsanız mekanı boğmamış olursunuz. Tablolar, sanatsal parçalar ve yeşilin ton gamından dekoratif yastık ve koltuk şalları ile parlak tonlarda birkaç biblo Mekan canlandırmak için yeterli olacaktır. Eğer duvarlarınızı beyaz bırakmak istiyorsanız zeminde bej, kahve renkli bir halı ile kombinleyebilirsiniz.

YA DA MOR

Paletin en zor rengi gibi dursa da moru, kişisel dekorasyon zevklerinize ve tarzınızın el verdiği ölçüde uygun bulduğunuz her yerde kullanabilirsiniz. Ancak özellikle koyu tonlarını tercih ediyorsanız birkaç ipucunu bilmekte fayda var.

1. Mor, mekanlarda kullanılan diğer renklerle birlikte sıcak ya da soğuk bir atmosfer yaratma özelliğini taşıyor. Buda rengi diğerlerinden çok daha farklı bir yere koyuyor.
2. Morun her tonu, dingin ve konforlu hissetmenize yardımcı olur. Ayrıca yaratıcılığınızı güçlendirir ve yorgun bir günün ardından huzurlu ve dingin bir atmosfer yaratır.
3. Oldukça feminen notalar taşıyan renk son yıllarda genç kızların en favori renkleri arasında girdi. Ancak koyu mor tonları gri, beyaz ve siyahla birlikte erkeksi durabilir.

Mekan-renk ilişkisi

Mutfak dekorasyonunda sık rastladığımız renklerden biri olan mor, kır evi ya da Fransız provansiyal dekorasyon stilinde daha fazla öne çıkıyor. Günümüzün modern dekorasyon anlayışıyla birlikte rengin en parlak tonları dolaplarda da kullanılmaya başlandı. Pembe ile birleştiğinde rahatlatıcı ve sakinleştirici bir  ortam yarattığından dolayı banyo ve yatak odasında tercih edilebilir. Ev dekorasyonunda mor rengin kullanımı aslında biraz da tercih edilen stille ilgili, ama pek çok kişi bu rengi tercih etmiyor. Morun en yakıştığı renkler ise sarı ve yeşilin tüm tonları.

Yoğun mor ve yağ yeşili

Huzurlu ve şık bir salonun sofistike ve asil renkleri mor ve yağ yeşili yatak odasında romantik, yumuşak ve rahatlatıcı bir his uyandırır. Mor ve yeşil saksılara hazırlanan çiçek aranjmanları, salkım söğütler balkonda davetkâr ve iştah açıcı durabilir.Hesaplı davranmak istiyorsanız rengi mumlar, minik vazolar ya da birkaç dal lavanta çiçeği ile vurgulayabilirsiniz. Parlak ve yumuşak dokulu kumaş yastıklar, masa örtüsü, peçete ekleyeceğiniz dekoratif birkaç detay.