Dekorasyonda oryantal notalar

Gücünü doğu kültürü ve felsefesinden alan akım her dönem farklı stillerle bir araya gelse de mistik, ruhani ve hüzünlü etkisini kaybetmeden kendini modernize ediyor.

Gücünü doğunun klasik kültüründen ve mistik çizgilerinden alan oryantalizm zaman içinde farklı detaylarla değişerek, birleşerek farklılaştı, modernleşti. Evlerde huzurlu bir etki de yaratan bu dekorasyon özellikle geçmişle bağlarını koparmayan, biraz mistik ve otantik nüansları sevenler için doğru bir seçim. Modası hiç geçmese de farklı stillerle birleştirildiğinde oldukça çarpıcı ve sıra dışı bir etki yaratır. Eğer doğunun geçmiş yüzyıllara dayanan dokularını, form ve desenlerini evinizde kullanmak istiyorsanız bu yıl doğru bir zaman. Çünkü pek çok markanın koleksiyonlarında istediğiniz tarzda seçenekler bulabileceksiniz.

www.stadshem.se

Folklorik el sanatları
Son yıllarda popülaritesini artıran folklorik temalı el sanatları bu yılın oryantalist dekorasyonunda çok moda. El boyama tablolar, yerel şans objeleri, antika parçalar dikkat çekiyor. Otantik figürler ve eski oyuncakları da dekorasyonunuzun bir parçası olarak değerlendirebilirsiniz. Şal deseni en sık kullanılanlar arasında. Ayrıca kırkyama ev tekstilleri, yerel tığ işi örgüler hepsi geleneksel folklorik temanın motifleri. Hint  veya Uzakdoğu atmosferini seviyorsanız temanın doğu etkisinde kalan, bol nakışlı ve renkli versiyonunu deneyebilirsiniz. Geleneksel kültürümüzden vazgeçmeyenler için stilize Osmanlı motifleri tercih edilebilir.

www.blackmorephotography.com

Küçük dokunuşlarla değiştirin
Oryantal eğilimler küçük detaylarla da öne çıkar. Mesela mevcut mobilyalarınızı beyaz boyadıktan sonra üzerine ilginç yerel motifler çizerek temaya uygun  bir görünüm kazandırabilirsiniz. Ana renkleriniz için kırmızı, yeşil ve lacivert ekleyebilirsiniz. Hasır sepetleri, gümüş ya da bakır testileri ve şamdanları bolca kullanın. Kanepe ve yatağınızı el örgüsü veya patchwork tekstillerle süsleyebilirsiniz.

Doğru seçimlerle farkınız olsun
Oryantalist dekorasyonla modern yaşam şekli arasında bağlantı kurmalısınız. Mesela bayram ya da düğün gibi özel bir tema üzerine yoğunlaşın. Oryantal desenlerin boğucu etkisini hafifletmek için sıcak ve soğuk renkleri birlikte kullanın. Modern bir tarzınız varsa mobilyalarınızı düz hatlı tercih edin ve orantılarını dengeleyin. Anadolu ya da Berberi kiliminin üzerine masif taş modern bir sehpa yerleştirin ya da beyaz deri bir kanepeyi suzani, çintemani ve ikat desenli yastıklarla süsleyin.

www.styleathome.com

Birkaç öneri
Evde oryantalist bir dekorasyon düşünüyorsanız bu konsept için en uygun mekanlar ana yaşam alanları.
• Oryantalist dekorasyonda eklektik stile çok fazla yönelmeyin. Modern mobilyalarla doğulu öğeleri karıştırmak karmaşa yaratır.
• Oryantal bir dekorasyon kilimsiz olur mu? Ancak doğunun yöresel ve klasik çizgilerini yansıtan zemin örtülerinde Afgan kilimleri gibi geleneksel, hatta antika değer taşıyanları tercih edin.
• Sedir tipi bir oturma ünitesini doğu kültürüne has çizgiler taşıyan minderlerle süsleyin.
• Bakır değişmez malzemelerden. Şamdanlar, kaseler, hatta tepside kahve seti bile bu etkiyi pekiştirir.
• Özellikle Fas kültürünün etkilerini taşıyan aplik ve avizeler, revzen camlı fenerler, mekanlarda ışık oyunları yaratır.
• Ahşap heykeller, oymalı ve işlemeli süsler, tekstiller, sandukalar, tabureler… Hepsi doğunun mistik ve zengin kültürünü evinize taşır.