Dekorasyonda koyu ton kullanımı nasıl olmalı? Moody dekorasyon ipuçları

Son güncelleme:

Cesurca kullanılan koyu renkler, malzemeler… Fırçalarını mürekkep tonlara daldıran tasarımcıların yeni gözdesi, ilhamını doğanın derinliklerinden alan “moody dekorasyon” hakkında merak edilenleri 10 soruda topladık.

Tüm dünyada yaşanan istikrar ve güven arayışı evleri aydınlık beyaza büründürdü. Şimdi ise evler 2023’te gizemli gölgelerin, koyu tonların önderliğinde kucaklayıcı konfor alanlarına evriliyor. Bu değişim dinginleşip rahatlamak için iyi gelebilir.

1. MOODY DEKORASYON NEDİR?

Gri, yeşil, kırmızı, mavi ve diğer tüm renklerin koyu tonlarının kullanıldığı atmosfer kurgusu olan, cesur ama aynı zamanda dingin, rahat ve de dramatik yaşam alanları…

2. NASIL YAPILIR?

Fotoğraflar, ilginç ve amorf formlu seramik vazolar, üst üste yığılmış yastıklar, şık kutular, mermer, bronz, pirinç ve cam gibi materyaller… Fonu ise yine rahat hissettiren ve mekana duygusal derinlik katan renkler tamamlıyor.

3. MASKÜLEN BİR TARZ MIDIR?

Koyu renk paletinin fazla maskülen bir hava yaratacağı düşüncesine kapılmayın. Kıvrımlı zarif formlar, vintage stile gönderme yapan seçeneklerle son derece feminen mekanlar da kurgulanabilir.

Moody dekorasyon ipuçları

4. RENKLERİ NELERDİR?

Başı koyu mavi, mor ve griler çekse de, yatak odası veya yemek alanında şehvetli, iştah açıcı bir duygu uyandıran mürdüm eriği kırmızısı da seçenekler arasında. Maskülen ve aristokrat derin maviler çalışma odasında mükemmel dururken, koyu yeşilleri okuma, TV veya çalışma alanında tercih edin.Yumuşak ahşap tonları ile kontrast oluşturun. Koyu renkli duvarları yine koyu renkli mobilyalar ile kullanıyorsanız beyaz tavan ilgi çekici durur ve yükseklik algısını pekiştirir. Aynı rengin alt tonları derin ve dramatik monokrom bir etki yaratır.

5. SADECE RENKLER Mİ?

İlle de duvarları koyu renkte boyamak gerekmiyor. Bu etkiyi tablolar, zemin döşemeleri, halılar, ev tekstilleri, mobilya ve aksesuarlar ile de eldebilirsiniz.

6. ODA NASIL BOYANMALI?

Üç yöntem var:

  • 1. Zemin odayla aynı renkte olsun ama parlak ton geçişleri yapın.
  • 2. Duvar rengini mobilyalardan daha açık bir ton seçin
  • 3. Duvar rengini tekstil ve mobilyalardan daha koyu bir ton seçin.

7. AYDINLATMA NASIL OLMALI?

Doğrudan ışık alan köşeler ve kısmi parlaklık hissi genel atmosferin loş ve koyu etkisini destekler. Yönlendirilebilir gömme spot gibi endirekt ışıklar, ışık yoğunluğunu kontrol eden dimmer’ler, gün boyu evi doğru biçimde aydınlatarak işlevselliğe yardımcı olur. Kontrastlı ve gölgeli efektleri yok eden çok parlak ışıklar kullanmaktan kaçının.

8. DOKULAR VE KUMAŞLAR…

Kadifeden deriye zengin dokular dekorasyona kimlik kazandırır. Süet, tiftik, deri, tüylü kumaşlar ve kadife, sıcak ve dramatik iç mekan kurgusunun değişmezleri. Dokunma hissi uyandıran ışıltılı tekstürler koyu renkli temayı güçlendirir. Ortamın yoğunluğunu beyaz tavan, desenli halı ve metalik aksesuarlarla aydınlatın. Yalınlık etkisini kırmak için farklı dokuları harmanlayın.

9. BEYAZ DUVAR OLUR MU?

Duvarlarınız beyaz ve değiştirmek istemiyorsunuz. Yine de dramatik bir etki yaratılabilir. En kolay yolu koyu renkli ve klasik mobilyalar. Koyu lacivert yatak başı, siyah komodinler, açık renkli bir halıyla birleşerek odayı aydınlık ama “moody” bir havaya sokar.

10. DOĞRU BİR SEÇİM Mİ?

Beyaz ve aydınlık yaşam alanlarının yerine önerilen koyu renklerin hakim olduğu “moody ev dekorasyonu” ilk bakışta karamsarmış gibi dursa da, aslında bu kucaklayıcı ve birleştirici renk paleti yoğun duygusallık sarkacından kurtulup değişime uyum sağlamak için iyi bir çıkış noktası olabilir.

Koyu renk duvar dekorasyonu örnekleri ve püf noktalar