Dekorasyonda kilit nokta: Klasik çizgiler ve uyumlu renkler

Son güncelleme:

Dekorasyonun kilit noktalarından biri de çizgilerin renklerle buluşmasında olduğu gibi desen ve renk armonisi. Bunun sırrı ise büyüklük ve yoğunluk orantılarını doğru yakalamakta gizli.

Üstteki fotoğraf: kitkemp.com

BEYAZ ZEMİNDE MAVİ ÇİZGİLER

Desen ve renk eşleşmesi yaparken referans noktanız desen olsun. Tıpkı bu yatak odasında olduğu gibi ana renk, desen ve döşemelerde tekrarlanan koyu mavi gibi dursa da asıl odak noktası lacivertin beyaz fonda oluşturduğu çizgiler. Bunun için ille de sadece çizgi deseni seçmek zorunda değilsiniz. Sarmaşık veya aşk merdiveni gibi dikeyde sarkan zarif çiçek motifleri de benzer bir etki yaratır. Odalarınızda böyle bir görünüm oluşturmak için geniş çizgili bir duvar kağıdı seçin ve deseni dilediğiniz şekilde yatay veya dikey uygulayın. Ancak unutmayın: Dikey şeritler yüksekliğe, yatay çizgiler genişliğe algı yapar.

VURGU RENGİ PEMBE

Fotoğraf: jessicabuckley.co.uk

Halı, yastık, abajur ve çizgili koltuğun gül pembesi tonları bu yatak odasında sıcak ve samimi havayı güçlendirenler. Siz de odanın stratejik yerlerine farklı köşelerine bu tarz bir vurgu rengi ekleyerek dekorasyonu güçlendirip derinlik kazandırabilirsiniz. Ancak bu noktada desenleri minimumda kullanmak ve sadece renge dikkat çekmek önemli. Aksi halde vurgu yapmak istediğiniz çizgi efektini geri plana atarak desenin etkisini yok edersiniz.

SARI İLE SON DOKUNUŞLAR

Mekana üçüncül bir renk dahil etmek denge sağlar. Tercihiniz paletin sıcak tonlarından biri olsun. Mesela güneşin gülümseten, ısıtan tonu sarı gibi. Bunu tamamlayıcı mobilyalar, dekoratif aydınlatmalarda kullanabilirsiniz. Yatağın her iki yanına yerleştirilen bu seramik abajurlar alanı etkili biçimde çerçeveleyerek doğal ışığı odaya yansıtıyor.

ÇARPICI GÖLGELER

Böylesi desenli ve renkli bir odada kağıdı, odak noktası olabilecek ana duvara uygulayın ve geri kalan duvarları beyaz bırakarak çarpıcı odak noktası oluşturun. Perde yerine pencerelerde yarım yükseklikte beyaz panjur veya stor kullanabilir, çerçeveleri ve hatta karyolayı da yine beyaz seçebilirsiniz. Bu, odadaki zengin renk kullanımını dengeler.