Dekorasyonda ilham

İsterseniz bir odayı baştan sona dekore edin, isterseniz sadece küçük bir değişiklik yapın. İşe başlamadan önce size ilham verecek kaynaklara mutlaka bir göz atın.

Dekorasyon blogları: Dekorasyon blogları günümüzde, dekorasyon fikirleri edinebileceğiniz en iyi kaynaklar arasında yer alıyor. Hem profesyonel dekoratörlerce, hem de yetenekli amatörlerce yazılan düzinelerce online dekorasyon blogu var.
Uzmanların internet siteleri: Dünyaca ünlü, başarılı iç mimarların ve dekoratörlerin, trendsetter’ların internet sitelerini ziyaret ederek, doğrudan onların çalışmalarından esinlenebilirsiniz.
Pinterest: Pinterest çılgınlığına siz de katılın. Pinterest, insanların favori fotoğraflarını sınıflandırdığı ve eklediği adeta online bir mantar pano. Olabilecek her türlü dekorasyon türünde sunulmuş binlerce ev fotoğrafı bulabilirsiniz. Ayrıca “kendin yap” tarzı dekorasyon projelerine ve mobilya yenilemelerine ulaşabileceğiniz çok sayıda “link”e buradan ulaşabilirsiniz.

Dekorasyon dergileri: Dekorasyon dergileri, iç mimari fikirleri ve esinlenmeleri için muhteşem bir kaynaktır. Nasıl bir görünüm istediğinizi bilmiyorsanız, farklı konseptlerdeki dekorasyon dergilerini gözden geçirmek için birkaç saat harcamalısınız.
Antika ve 2. el dükkanları: Antika ve ikinci el mağazalarında esinlenebileceğiniz güzel ürünler bulabilirsiniz. Özellikle vintage ve shabby chic düzenlemeler için oldukça harika objeler bulabilirsiniz.
Kitaplar: Dekorasyon kitapları dekorasyon dergilerine benzer ama daha ayrıntılı ve daha detaylı bilgiyi kapsar. Kitapçılarda dikkate değer iç mimarların belirli dekorasyon stillerini ve çalışmalarını içeren kitaplar bulabilirsiniz.
Televizyon ve film setleri: Dizilerdeki mutfak ya da bahçe düzenlemelerinden, hatta televizyon şovlarından bile esinlenebilirsiniz. İzlerken sete dikkat edin ve ilginizi ne çekerse not alın.

Favori nesneleriniz
Evinizi dekore ederken, hoşunuza giden nesnelere bakın. Bu nesnelere belki zaten sahipsinizdir ya da sahip  olmayı düşünüyorsunuzdur. Bu nesnelerin ev dekorasyonuyla alakası olmayabilir de. Örneğin on yıllık bir eşarbınız size ilham verebilir.
Tecrübeler ve hatıralar
Ne istediğinizi ve sevdiğinizi zaten bildiğiniz için dekorasyonda esinlenirken tecrübelerinizi kullanabilirsiniz. Son tatilinizde kaldığınız sahil evi hissini seviyor musunuz? Öyleyse belki de kumsal tarzı bir dekor sizin için ideal. Başka bir gezinizde bir avlu düzenlemesi ya da retro stil bir eşya ilgilinizi çekmiş olabilir. Bu ipuçlarını dekorasyonunuzda kullanabilirsiniz.