Dekorasyonda doğru ve yanlışlar

Kışın bastırmasıyla daha bir anlamlı gelir evler. Soğuk gecelerde televizyon izlerken koltukta çay yudumlamanın tadı daha bir farklı olur hep. Evde geçirilen zaman süresi uzadığı için, daha bir evimizle uğraşmaya başlarız. Evde yeni bir düzen, belki de bambaşka bir değişim isteriz. Değişimi sağlamanın yolu mekanın ruhunu, tarzını, stilini ortaya koymakla gerçekleşmektedir. Yaşanılan mekanlar, sahibinin kimliğine, yaşantısına uygun olmalıdır. Dekorasyonda önce uygun kimlik oluşturulmalı, daha sonra bu kimlik trendlerle desteklenmelidir. Tatilden döndünüz, şimdi nereden başlayayım diye düşünüyorsanız. Benim önerim ilk önce işe evin etrafında dolanarak “kullanım alanlarını nasıl maksimize edebilirim” diye zaman harcayarak başlayın. Kışın sevdiklerinizle geçireceğiniz keyifli sohbet alanlarına daha geniş yer açmanın yollarını arayın.

Kışın trendy renklerine göz atalım
2012 kış dekorasyon trendlerinde renklerde çeşitlilik ön plana çıkıyor, parlak yüzeyli mobilyalar gözde. Özellikle ahşap ile kombin edilen parlak düz renkler bu sene yine revaçta. Kış modasında olduğu gibi dekorasyonda da renkler üç farklı başlık altında toplanıyor. Gri, vanilya, çikolata kahve, fildişi tonları yaşam alanlarında kullanılacak genel renkler olarak başı çekerken, soğuk renklerde kobalt mavi, mor, petrol ve zümrüt, sıcak renklerde ise turuncu, fuşya kırmızı ve hardal tamamlayıcı renkler olarak karşımıza çıkıyor. Evinizde keyif alanları yaratırken bu renklerden kullanmayı ihmal etmeyin. Genel renkleri özellikle duvar boyası olarak tercih ederken, sıcak renkleri puf, kırlent ve abajur gibi objelerde kullanmaya özen gösterin. Bu kış popüler olan temalar neler mi ?

Okyanus esintisi
Yaşam alanınızda okyanus esintileri oluşturmak istiyorsanız en az iki duvarınızı koyu laciverte boyayın. Lacivert duvarların önüne bej bir koltuk, lacivert ve koyu yeşil tonlarında tonlarında kırlentler, ortaya rustik bir sehpa koyun. Bu sene bej tonlarında, keskin ve minimalist hatlara sahip olan koltuklar çok moda. İhtiyacınız varsa mutlaka edinin. Aydınlatmada ise beyaz fenerleri tercih edebilirsiniz. Grinin şıklığı Gri, bu kışa iddalı giriyor. Hemen hemen her vitrinde bu rengin hakimiyetini fark edebilirsiniz. Değişimi yakalamak istiyorsanız açık gri duvarlar, beyaz kanepe, koyu füme berjer, açık mavi ve metalik kırlentler, buz mavisi çiçek desenli halı ve
gri tonlarında seçilmiş aksesuarlar… Işıltıyı hissedebilir musunuz? Seçim sizin.

Nötr salonlar
Tarafsız bir salon oluşturmak için bu kışın moda renklerini kullanabilirsiniz. Bej ve çikolata kahvenin kombinasyonu size daha alışıldık bir yaşam alanı yaratmanızda yardımcı olur. Fakat bu sıradanlığı kırmak isterseniz, bu yılın modası olan rustik ve gösterişli avizeleri tercih edin ya da kahverengi tonlarında desenli duvar kağıdı kullanarak salonunuza sofistike bir hava katın.

Modern ve metalik mekanlar
Siyah-gri ve metalik gümüş bu yılın en popüler ve iddialı teması olarak karşımıza çıkıyor. Hemen hemen tüm raflardaki aksesuarlar metalik ve siyah tonlarıyla dikkatimizi çekiyor. Gri tonlarında duvarlar, beyaz tonlarında mobilyalar, petrol rengi kırlentler ve gümüş çerçeveler, şamdanlar, vazolar, metalik alanların vazgeçilmezleri arasında yerini alıyor. ~

Şıklığı elden bırakmayan aydınlatmalar
Evinizdeki avizelerin artık değişmesi gerektiğine inanıyorsanız, bu sene nostaljik avizelerin revaçta olduğunu bir kenara not edin. Özellikle tavandan sarkan kristal avizeler salonlarda göz kamaştırıyor. İyi bir aydınlatma sisteminin mekanlarda fark yarattığını hiçbir zaman unutmayarak seçimlerinizi bu doğrultuda yapmanızı öneririm. Örneğin yeni teknoloji ile ortaya çıkan ledli aydınlatmalar mekanlarda aydınlık-karanlık seviyesinin dengelenmesinde doğru bir rol üstleniyor. Salon avizelerinde kullanılan ledler sayesinde ışık şiddeti isteğe göre ayarlanabiliyor. Komodin üstlerinde kullanılan abajurlar yerini yatak başlığında bulunan ledli aydınlatma sistemlerine bırakıyor. Size tavsiyem aydınlatmayı sadece bir avize takmakla bitirmektense destekleyici üniteler kullanmanız. Örneğin; gizli tavan aydınlatmaları, duvar panelleri veya yer aydınlatmaları mutlaka olmalı. Bu evinize müthiş bir hava katacaktır.

Duvar kağıtları adeta tablo etkisi yaratıyor
Yeni ev modasında artık duvarlar tek renk değil. Duvarlar artık ayrı bir renk veya duvar kağıdı ile kombine ediliyor. Tek düzelikten kurtulmanın ilk yollarından biri de duvar kağıdı kullanmaktan geçiyor. Günümüzde daha hijyenik ve pratik duvar kağıtları sayesinde eve yeni bir soluk getirmek sizin elinizde. Yeni sezon duvar kağıtları yıkanabilir ve silinebilir şekilde tasarlanarak temizlik kolaylığı sağlıyor. Bu seneye gelince iri desenli duvar kağıtları çok moda. Örneğin yatak odanızda karyola başlığınızın arkasını kaplayabilirsiniz. Ya da salonda yemek ile oturma bölümlerini ayırmak isterseniz yemek masasınızın arkasındaki duvarınızı kaplamanız çok farklı bir etki yaratacaktır. Eğer geniş desenli duvar kağıdı tercih edecekseniz maksimum birbirini dik kesen iki duvarı kaplamanızı öneririm. Geometrik desenli duvar kağıtlarının kağıtlarının modern koltukların arkasında çok hoş durduğundan bahsetmeden de geçemeyeceğim.

Modern vintage etkisi
Kumaşlarla, mobilyalarla, ikinci el kitaplarla ve eski objelerle modern vintage dekorasyon tarzını yaratmak bu sene de ön plana çıkıyor. Bu tarzı yaratmanın çok kolay olmadığını belirtmek isterim. Ancak kolay yenilenebilir mobilyalar ve aksesuarlar ile bu tarza hayat verebilir, doğru seçimlerle siz de bunu başarabilirsiniz. Nasıl mı? Örneğin yurtdışında tatil sırasında almış olduğunuz bir parçanın yanına büyük teyzenizden miras kalan parçalar eşlik edebilir. Ya da antika şifoniyeri beyaz bir boya ile bambaşka hale sokabilirsiniz. Retro duvar kağıtları, yağlı boya tablolar, çiçekli çay takımları, rustik sepetler sizi bambaşka bir dünya ile tanıştırabilir.
Aslında farkındaysanız, evimiz için farklılık yaratmak bizim üzerinde durmak istediğimiz detaylarda yatıyor. Evimizi sevelim, boyatalım, koltukların yerlerini değiştirelim, dekoratif raflar monte edelim, görmeyi istediğimiz aksesuarlar alalım, yeni bir hayat kazandıralım. Ayrıca kışın bizi mutlu edecek, sevdiklerimizle zaman geçireceğimiz rahat sohbet alanları oluşturalım, kışın tadını çıkaralım. Şimdiden hepimize kolay gelsin.