ev dekorasyonu stilleri
ev dekorasyonu stilleri

Dekorasyon stiliniz için çizgi ve desenlerden ilham alın

Son güncelleme:

Kimi zaman eviniz aniden çok sıradan, monoton ve sıkıcı gelebilir. Böyle bir durumda elbette yaratıcılığınızı kullanarak bundan kurtulabilirsiniz. Ancak işinizi daha pratik biçimde çözmek isterseniz çizgi desenlerden ilham ve yardım alabilirsiniz.

SİYAH BEYAZ MODERNİZM

Monokrom renkli bir dekorasyonda siyah, beyaz çizgililer oldukça modern detaylar ekler. Eğer Kuzeyli stilleri seviyorsanız ince, kalın, siyah ve beyaz çizgili koltuklar, tekstiller ve yolluklarla dekorasyon daha çağdaş bir havaya bürünür. Bir miktar hareket için araya açık ya da koyu gri tonlamalar ya da sarı gibi tek bir parlak renk ekleyebilirsiniz.

PARLAK RENKLER, BOL ÇİZGİLER

Çizgililer hayat kurtarır ama siz yine de çizgili seçimler yaparken mekanın renk ve form uyumunu dikkate alın. Mesela çok küçük bir odada kalın çizgiler yerine inceleri tercih edin. Ayrıca çizgilerin dikeyde veya yatayda olması da mekanları farklı algılatır. Bolca renk kullanacaksanız kontrast tonlar seçerek canlandırabilirsiniz. Ama bu durumda mekanın geri kalanını beyaz bırakın. Küçük bir evde çizgili seçimler yaparken tek renk üzerine de yoğunlaşabilirsiniz. Mesela yumuşak pembe tonlarını açıktan koyuya degrade çizgili olarak deneyin. Bu mekana romantik ama aynı zamanda çocuksu bir neşe katar.

SERİN AKDENİZLİ STİLİ

Her stilde ve dekorayonda yer bulan çizgilileri Akdeniz stilinde mavilere, lacivertlere ve beyazlara bürünmüş olarak görüyoruz. Mavi-beyaz çizgilileri kullanırken diğer seçeneklerinizi kartelanın benzer renklerinden tercih ederek bütünlük yakalayın. Ayrıca çizgi desenlerini etnik ve ikatlarla da kombinleyebilirsiniz.

ÇİZGİLİ HALI SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

En popüler dekorasyon stillerinden en geleneksele kadar her zaman yer bulan çizgili halıları seçerken ve kullanırken bunlara dikkat:

  • Odanın renk temasını mutlaka dikkate alın.
  • Düz renklerin hakim olduğu mekanlarda canlı renkler kullanarak zeminde odak noktası yaratın.
  • Parlak çizgililer seçtiğinizde odanın orantılarını dikkate alın. Küçük mekanlarda kalın çizgili yolluk tipi kullanın.
  • Mavi, beyaz ve siyah çizgililer Akdenizli bir stili destekler.
  • Merdivenlerde kullanacağınız yollukların dikey çizgili olanları daha uzun, yatay çizgili olanlarıysa daha geniş gösterir.
  • Ahşap bir zeminde doğal tonlar ve toprak renklerini tercih ederek görsel açıdan bütünlük yaratırsınız.

Eviniz için halı seçmenin püf noktaları