Degrade renkler

Degrade renkler yani renk geçişleri bu yıl modaya olduğu kadar dekorasyona da hakim olmuş durumda. Sözlükte indirgemek, rengini açmak, derecelendirmek gibi anlamlar içeren degrade, renk terimlerinde açıktan koyuya uzanan ton paleti ya da bir rengin başka bir renge dönüşürken oluşturduğu geçişe verilen isim. Sadece duvara değil mobilyada ve ev tekstilinde de uygulanan degrade monoton mekanlarda dinamik ve neşeli bir atmosfer yaratır. Yerel dekorasyon stillerinde sıkça kullanılan renk geçişlerini özellikle batik gibi dokumalarda ve suluboya efektli aksesuarlarda bulabilirsiniz. Çok sevdiğiniz rengin farklı tonlarını birarada kulllanmak isterseniz birkaç öneri…

Standart ölçü ve uygulama tekniklerine bağlı kalmadan da degrade uygulamalar yapılabilir. Elinize bir sprey boya alın ve yoğundan hafife doğru gelişigüzel duvara sıkın!

Boyayı hareketlendirmek için aynı renklerde desenli duvar kağıtlarıkullanabilirsiniz. Ancak rengin koyu yerine açık tonlarını tercih edinve yoğun desenliler seçmeyin, www.eijffinger.com

Duvardaki degrade efektini perde tekstilinde de tekrar ederseniz odada bütünlük yaratarak algıyı güçlendirebilirsiniz. www.designersguild.com

Mor renk geçişleri salonu sıra dışı bir havaya büründürebilir, www.heals.co.uk

Kontrast renkler yan yana geldiğinde bir renk armonisi yaratır. Lime yeşili, sarı ve pembe tonlarını duvarın bir bölümünde uygulayabilirsiniz, Marshall.

Boyarken: Koyudan açığa doğru degrade uygularken ana rengi doğru seçmeniz gerekiyor. Sarının açıktan koyuya geçişleri güneşin sıcaklığını içeri taşır. Mavi ve yeşil geçişler ise rahatlatıcı etki yaratır.
1. Degrade için en ideal geçiş rengin üç tonudur. Daha fazlası ise gözü yorabilir.
2. Duvar yüksekliğini zeminden tavana kadar ölçün ve üç eşit parçaya bölün.
3. Renk aralarını duvara çizin ve aralıkları maskeleme bandıyla tavandan başlayarak örtün.
4. Renkleri açıktan koyuya 1, 3, 5 olarak numaralandırın. 1 ve 3’ün dörtte birini karıştırın. Buna 2 yazın. 3 ve 5’i karıştırın; buna da 4 numara yazın.
5. 1 numarayla başlayın ve her defasında şeritlerin tam kurumasını bekleyin. Sonra 2’ye geçin ve işlemi numara sırasına göre 4’e kadar tamamlayın. En son süpürgeliği boyayın ve 5 numarayı sürün.