Değişiklik yapmadan önce ona sorun! 1/13

Merhaba,
“ L” tipi bir salonumuz var ve yenileyeceğiz. Salon duvarları deniz kabuğu rengi, doğramalar ve niş koyu tonda. Klasik tarzda, koyu renkli konsol ve gümüşlük yerinde kalsın istiyorum. Zemin kötü olduğundan gizlemek için büyük Isparta halıları kullanıyorum. Bu yüzden salonda renk ve desen karmaşası var. Eski klasik berjeri vintage-wine rengi kadife kaplatmayı düşünüyorum, yeni kanepenin rengine karar veremedim. Ekru gibi bir renk nasıl olur? Ayrıca bir Josephine var bunun rengi acı yeşil olabilir mi? Yemek masası ve televizyon dolabı beyaz olabilir mi? Yardımınıza teşekkür ederim.
Olcay Pullukçuoğlu Yapucu.

Olcay Hanım Merhaba,
Öncelikle fazla mobilya kullanmak mekanları boğuyor. Olabildiğince az ve ihtiyaç doğrultusunda mobilya seçiminizi yapın. Berjer, Josephine ve yeni bir kanepe çok fazla diye düşünüyorum. Salonunuz kaç m2 belirtmemişsiniz ama bir ikili ve iki berjer yeterli gelebilir. Renkte beyaz hakimiyeti tercih edin, berjerlerde ekru kullanabilirsiniz. Zeminden dolayı olan karmaşayı önlemek için klasik desenli halı yerine, kaplamanız masif parke ise sistre yaparak rengini açabilirsiniz. Duvarda pastel yeşil ve diğer mobilyalar eskitme beyaz olabilir.

Merhaba ,
Yatak odam yaklaşık 13 m2. Bir duvarda tamamen pencere var. Diğer duvarlar kese kağıdı rengi. Yatak başının bulunduğu duvarı renklendirmek istiyorum. Doğramalar ve gömme dolap beyaz. Perdelerim ve yatak başım bordo ve dore ağırlıklı. Sizce duvarım bordo mu olmalı? Odam için uyumlu renk öneriniz nedir? İyi çalışmalar.
Kevser Aksoy/Adana.

Kevser Hanım Merhaba,
Size önerim yatak duvarında bir renk değişimi yerine yatak başınızı olduğundan daha yüksek olarak yaptırarak farklılığı yakalarsınız. Yatak başı ünitenizde bordo renkli kapitone kumaş da kullanılabilir.

Sevgili Evim,
Salonda kullandığım koltukların oturma yeri beyaz, kollar koyu kahve deri. Yemek masası ve konsol koyu kahve, sandalyeler ise krem-bej. Perdeler kırık beyaz ve halı bej üzerine bordo desenli. Zemin ceviz ile kiraz rengi arası, duvarda kese kağıdı rengi var. Dekorasyon konusunda önerileriniz neler? Salonumu nasıl canlandırabilirim? Duvar rengi ne olabilir?
Teşekkür ederim, Sibel Kocal.

Merhaba,
Öncelikle salonu biraz sadeleştirmek ve düzenlemek gerekir. Perdeler için içinde fuşya yaprak desenleri olan tüller önerebilirim. Koltuk örtüleri de aynı renkte olabilir. Halı için kısa tüylü beyaz üzeri pastel yeşil, duvarlar uçuk yeşil olabilir. Lacivert başlıklı bir abajur, aksesuarlarda beyaz ve eskitme kullanmanız şık durur.

Merhaba Ev Terapisti,
Salonumu duvardan pencereye, döşemeden halıya kadar değiştirmek istiyorum. Mavi, gri, beyaz ve bunlara uygun canlı ve sıcak renklerle bir dekorasyon için ne öneriyorsunuz? 
Teşekkürler, Şükran Kızıltaş.

Merhaba,
Salon zeminde masif parke varsa sistre yaptıktan sonra eskitme ceviz rengi yapmanızı önerebilirim. Duvarda açık gri, televizyon duvarında ise bunun iki ton koyusunu uygulayabilirsiniz. Perdeler için yere kadar tül kullanın. Beyaz üzeri turkuaz mavi desen canlılık katar. Fon perde kullanacaksanız turkuazı yapmaktan da çekinmeyin. Mobilya seçiminde rahatlığı ön planda tutarak beyaz “L” kanepe tercih edilebilir. Tekli oturma iki adet koyu gri kullanın. Halı için yine beyaz üzeri gri geometrik desenler hareket kazandırır.