Değişiklik yapmadan önce ona sorun 10/16

Dekorasyon, mobilya ve stil problemlerinizi gelin birlikte çözelim.

Merhaba,
Yanımıza inşaat yapılınca kızımın alt kattaki odası karanlık kaldı. Üst katta oyun odası olarak kullandığımız odayı  düzenledik. Ancak 18 metrekare olan bu odanın ısıtma sorunu var. Önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler, Zeynep Fahir.

Merhaba,
Isı artırımının kaloriferler yanmadan çözümlenmesi gerekiyor. Çünkü sıcak su dolmaya başladıktan sonra tadilat  oldukça zor. Evin metrekaresine göre bir ısı hesabı yapın ya da yaptırın. Eğer petek eklemenizde bir sakınca yoksa  pencere altlarına gelecek şekilde yerleştirebilirsiniz. Böylece soğuk hava ısınarak içeri yayılır. Bir diğer önerim de  bölgesel ısınma. Bildiğiniz havlupanların oldukça şık renkli seçenekleri var. Bunlar çocuk odalarında da kullanılıyor.  Yatak bölümüne ve balkon kapısı yanına asarak soğuğu kesebilirsiniz. Bir de klima ile ısıtma yapılabilir. Not: Bunlar  daha mobil çözümler. Ancak çatı, zemin ve evin dışından izolasyon yaptırmak çok daha sağlıklı ve ısı maliyetlerini de  düşürür. Pratik ısı hesabı için www.ekotekkazan.com sitesine bir göz atabilirsiniz.

Merhaba,
Salonumu yenilemek istiyorum. Koltuklarımı yeni aldım ama TV ünitesi, perde, halı ve aksesuar konusunda fikirlerinizi  rica ediyorum. Teşekkürler, Serkan Tosun.

Merhaba,
Mobilyalarınıza etnik bir desen hakim. Bu yüzden televizyon ünitesini masif ahşap, ham ve daha doğa tonlu olan bir  seçenekle değiştirebilirsiniz. Halı ve perdeler için önerim eskitme havası veren düz kilim tarzı halılar şık durur. Ancak  desenden kaçının zira berjer yeterince desenli ve dikkat çekiyor. Bej, kahve krem gibi açık tonlara yönelin.

Merhaba,
75 m2’lik evimin dekorasyonu country ve endüstriyel stillerin karması. Duvar rengi ve zemine karar veremiyorum.  Küçük bir ev olduğundan beyazı düşündüm. Ama mobilyalarla tezat oluşturuyor. Koltuklarda toprak ya da pudra tonları olabilir. Çok kararsızım önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler, Tuba Pekçetaş.

Merhaba,
Koltukta her iki tonu da birleştiren tatlı kahve/bej tonlarına yönelin. Ham keten dokular tercih edebilirsiniz. Doğal  dokulara ve nötr renklere yöneldiğiniz için duvarda beyaz yerine az da olsa biraz vurgu verecek koyu kesekağıdı, hatta  açık eskitme mavi tonlarını deneyin. Evin geri kalanında çok açık bej ya da kirli beyaz tonu uygulayın. Bir önerim  de süpürgelik ve tavan bitişlerinde ince bir bant beyaz kullanmanız. Bu stilin vurgusunu güçlendirir. Zemindeyse sıcak tonlarda ahşap parke ve üzerine modern/etnik desenli bir halı mekanın renk kartelasını tamamlar.