Değişiklik yapmadan önce ona sorun 08/16

Dekorasyon, mobilya ve stil problemlerinizi gelin birlikte çözelim.

Merhaba,
Koltuklarımı ve avizeyi çok beğenerek aldım. Ancak halıda kararsız kaldım. Odanın balkona doğru olan kısmını başka bir halıyla çocuk için oyun alanı için kullanmayı planlıyorum. Odanın uyumu ve yerleşimiyle ilgili önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler, Özlem Uslu Aktay.

Merhaba,
Oda bu haliyle keyifli ama biraz karışık duruyor. Hem kanepe gibi geniş bir ürün hem de halılar desenli ve renkli. Eğer odayı oyun odası  gibi de değerlendirecekseniz parça halı yerine anti-allerjen kısa tüylü duvardan duvara bir halı kullanabilirsiniz. Üzerine oturma kısmını ayırmak için küçük bir yolluk serebilirsiniz. Ayrıca sadece odanın tamamını kaplayan, genişçe, hafif desenli açık tonlarda bir taban halısı da serebilirsiniz. Avize bu odaya pek uymamış. Daha pop ve düz hatlı bir model asılabilir. Son olarak TV ünitesini beyaz ve daha kompakt bir modelle değiştirebilirsiniz.

Merhaba,
Salonumu yeniden düzenliyorum. Gri koltuk takımı, kırık beyaz berjerler ve kızıl çam rengi yemek masam var. Sandalyelerim koyu gri. Duvar rengi ve perde için iddialı bir ton istiyorum. Öneriniz ne olabilir? Teşekkürler, Nurcihan İncearık.

Merhaba,
Koyu gri, kırık beyaz ve kızıl çam. Bu üçlüye perde seçerken mekanın ışık dengesine dikkat edin. Orta tonlar en doğrusu. Fon perdesi için ilk karteladaki tonlara yönelebilirsiniz (NO:1), tüllerinizi kırık beyaz tercih edin. Ama hafif dokulu bir kumaş olabilir. Duvar için ilk kartelanın (NO:1) en açık tonlarını öneriyorum. Yastık ve diğer tekstil aksesuarlarınızı ikinci karteladan tercih edin (NO:2). Ama aralara mutlaka perde renklerinde seçenekler de ekleyin.

Merhaba,
İnce ve uzun bir oturma odam var, içinde bir okuma köşesi oluşturmak da istiyorum. Mobilyalarımı çok seviyorum ancak daha kullanışlı bir hale nasıl getirebilirim? Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler, Ayşe Aybar.

Merhaba,
Kullanışlı bir hale getirmek ve küçük bir okuma köşesi oluşturmak için mobilyaların bir kısmından vazgeçmeniz ya da bir yerleşim değişikliği gerekiyor:
1. Pencere önündeki kanepeyi kaldırıp yerine ikili koltukları yerleştirin. İki koltuğun arasına yüksekçe bir yuvarlak, yan sehpa koyabilirsiniz.
2. Kitaplık rafının yanına kısa bir lambaderle bu alanı, okuma ve sohbet yapacağınız bir köşeye dönüştürebilirsiniz.
3. Uzun kanepeyi ikili koltukların yerine yerleştirin.
4. Televizyon ünitesini beyaz duvara taşıyın.
5. Bu kompozisyonda oturma alanı pencereye doğru kayar ve kapı kısmında daha geniş bir boşluk kalır. İkili kanepeyi oturma alanına  bakacak şekilde, diğer duvarın önüne yerleştirin. İlk bakışta oturma kısmında kopuk gibi dursa da önüne puflar, bir kahve sehpası ve yer  minderleriyle bu alanı da keyif köşesi gibi kullanabilirsiniz.