Değişiklik yapmadan önce ona sorun 08/13

Merhaba,
Salon takımını değiştirdim. Yemek odası kiraz rengi ve biraz uyumsuz oldu sanırım. Şimdi halı ve perdeleri de değiştirmek istiyorum. Televizyon ünitesinin arka fonuna duvar kağıdı istiyorum siz ne önerirsinizi bekliyorum. Teşekkürler, Gülay Malalan.

Merhaba Gülay Hanım,
Kanepelerde koyu kahve yerine koltukların desen ve tonunda yastıklar kullanın. TV’nin durduğu siyah dolap  uyumlu değil, ahşap bir model kullanın. Ahşap seçimlerinde biraz karışıklık var. Koltuk takımı ceviz ise kiraz yerine ceviz tonlarına devam etmelisiniz. Mekanda birden fazla ahşap dokusu doğru olmaz. Halı uyumlu ama perdeler için halının koyu pembe tonundan güneşlik, açık bej veya krem kendinden çiçekli ya da Fransız danteli tüller asarsanız bütünlüğü yakalarsınız. Tavanda raylı spot bu stile uymuyor. Daha dekoratif bir sarkıt veya avize kullanın. TV duvarında kağıt yerine boya daha uygun ve renk doğru.

Merhaba,
Hayalim hep cibinlikli, beyaz ve toz pembenin ağırlıklı olduğu, beyaz ya da krem mobilyalı bir yatak odası. Ara tonlarsa mor, yeşil, turkuaz. Mevcut mobilyalar ceviz renginde ve çok hantal. Şifoniyer ve komodini beyaz bir malzeme ile kaplamayı düşündüm. Önerilerinizi rica ediyorum. Teşekkürler, İlke Ülker.

Merhaba İlke Hanım,
Çok keyifli seçimler düşünmüşsünüz. Tek bir önerim olabilir pastel de olsa fazla renk de desen gibi karmaşa yaratabilir. Ölçülü kullanmanızı tavsiye ederim. Kendinden yapışkanlı beyaz kağıtlar kaplama için elverişli ama çok dikkatli olmak gerekiyor. Beyaz boya daha sağlıklı ve şık olur. Dinginliği kırmak için belki çiçekli, çizgili  perde ya da duvarda kağıt kullanılabilir.

Merhaba,
Yedi yaşındaki kızımın odasının duvarlarını boyamak istiyorum. Amatörüm ve boya işini ilk kez yapacağım.  Daha önce sadece ahşap mobilyalar boyadım. Bunun farklı olduğunu düşünüyorum. Önerileriniz nelerdir? Teşekkürler. Şennur Köse.

Merhaba Şennur Hanım,
Bu bir uzman tarafından yapılırsa çok daha tatmin edici sonuçlar doğurur. Ama  yaratıcı uygulamalar yapmak istiyorsanız size yapı marketlerde de bulabileceğiniz stencil kalıplarını  önerebilirim. Farklı renkte boyalarla bu kalıpları duvara sabitleyerek eğlenceli şekiller çıkartabilirsiniz. Boyadan önce mutlaka etrafı iyice toparlayın, naylonla örtün. Boya rengini duvarın bir köşesinde deneyin ve  buna göre karar verin. Sabit yapı elemanlarını da bantlamayı unutmayın. Rulo fırça ve özel boya kabı kullanın.  İnce kenarları el fırçasıyla boyayın.