Değişiklik yapmadan önce ona sorun 05/2017

Dekorasyon, mobilya ve stil problemlerinizi gelin birlikte çözelim.

Evinizle ilgili aklınıza takılan sorular için Evim ev terapistine yazabilirsiniz. Sorularınız için: [email protected]

Merhaba,
Bebeğimin odasında İskandinav tarzı bir stil uygulamak istiyorum. Ana renklerim gri, bebe mavisi ve sarı. Duvarlar beyaz, perdelerim de açık gri keten olacak. Mobilyalar doğal cilalı akçaağaç. Biraz daha renklendirmek ve süslemek için neler önerebilirsiniz? Teşekkürler, Burcu Karayılan.

Merhaba,
Aslında dingin, huzurlu ve keyifli bir bebek odası planlamışsınız. Bu seçimler birbiri ile de uyumlu. Sadece siyah çerçeveli kedi ve saatin yerine canlı renkte birkaç aksesuar kullanmanız bebeğin psikolojisi açısından da önemli. Çünkü aynı renkte ve çok yalın bir oda bebeğin huzurlu olmasını destekler ama monotonluk hissi yaratarak sıkılmasına da sebep olabilir. Bu yüzden odaya biraz lacivert, kırmızı ve yeşil gibi dinamik renkler ekleyin, duvarlara neşeli figürlerden posterler asın ve dekoratif tekstillerle dengeleyin.

Merhaba,
Yatak odamın duvarları damla sakızı rengi. Krem lake mobilyalar, çiçekli halım var. Rustik perdeler düşünüyorum. Ama daha farklı renkler kullansam güzel ve şık görünür mü? Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler, Ebru Demirörs.

Merhaba,
Bu tarz bir oda için rustik perde önerilebilir. Duvarla aynı renkte yatak başı, perde ve halı odada tekdüze bir etki yaratır. Hele mobilyalarınız da beyazsa. Bu yüzden romantik kır evi ile vintage stil karışımının hakim olduğu yatak odanızı daha sıcak ve samimi kılmak için halının renklerinden ilham alın. Rustik perdede beyaz boru tercih edin ve iki yanda yeşil fon ve dantelli tüllerle kombinleyin ya da altta ekru stor kullanın ve üstüne renkli tüller asın. Ayrıca rustik boruya sadece ince pamuklu minik çiçekli ya da çizgili perdeler da asabilirsiniz. Yatağı yenileyecekseniz diğer mobilyalarla uyumlu bir seçenek alın ama sadece başlığı değiştirecekseniz perdelerde kullanacağınız kumaştan kaplatarak bütünlük yaratın. Şeker pembe, turuncu, yeşil ve sarı önerilebilir. Boş kalan iki yatak arasındaki duvarı mutlaka romantik çiçek desenli ve beyaz resim çerçeveleriyle süsleyerek hareketlendirin. Orta alanda iki minik puf işlevsellik kazandırır. Mümkünse sandalyeyi yine aynı stilde ahşap rustik olanla değiştirin. Son olarak yatağınızı bolca yastık ve yatak başı abajurları ile tamamlayın.

Merhaba,  
Koltuk takımıma uygun halı ve fon perde rengi konusunda kararsız kaldım. Bir arkadaşım bordo ve tarçın rengi etnik halı tavsiye etti. Fikirlerinizi rica ediyorum. Teşekkürler, Çilem Kandemir.

Merhaba,
Bordo renk kazandırır ama oturma bölümü küçük gibi bu yüzden koyu renkte halı zeminde büyük bir leke gibi durabilir. Açık zeminli, içinde lacivert ve bordo olan modeller öneriyorum. Berjer ve pufu tamamlaması için çizgili olabilir ya da yastıklarla uyumlu çiçek desenli seçenekler de şık durur. Gri kanepelerde bordo, lacivert, yeşil tonlu yastıklar kullanabilirsiniz. Fon perdesinde bordo da önerilebilir ama bunu sadece pencere yanında dekoratif fon olarak düşünün ve üzerini krem rengi ya da ekru tüllerle destekleyin.