Değişiklik yapmadan önce ona sorun 04/17

Dekorasyon, mobilya ve stil problemlerinizi gelin birlikte çözelim.

Evinizle ilgili aklınıza takılan sorular için Evim ev terapisti bölümüne yazabilirsiniz. Sorularınız için: [email protected]

Merhaba,
Oturma odamı yeniledim. Şu anda gri bir L kanepe ve ceviz televizyon sehpası var. Ama duvar, halı, puf ve perde rengi konusunda karasızım, önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler, Hülya Karakaş.

Merhaba,
1. Duvara griye göre daha aydınlık gösteren buz beyazı önerebilirim.
2. Zeminde sarı kilim sıcak bir atmosfer yaratır.
3. Pufu sarı, turuncu, yeşil gibi karışık renkli etnik desenli bir kumaşla kaplatın. Bu, kanepenin  monotonluğunu kırar.
4. Aynı kumaştan dekoratif yastıkları düzlerle birlikte kullanın.
5. Eni zaten dar olan odanın televizyon duvarına bir şey asmayın. Farklılaştırmak istiyorsanız duvarı
taş desenli kağıt kaplatabilirsiniz. Kanepe duvarına ise farklı ebatta çerçeveyi gruplayarak asın ya da
uzun dikdörtgen bir tablo kullanın.
6. Rustik perde odanın tarzıyla örtüşmüyor; stor ya da panel perdeyle daha modern bir etki yaratın.

Merhaba,
Son beş yıldır salonum müze halini almış durumda. Artık yaşam alanına çevirmek istiyorum. Kitap okumayı çok seviyorum ve bolca kitabım var. Dekorasyon stilim biraz avangard olduğundan nasıl düzenlemek gerektiği konusunda yardımlarınızı rica ediyorum. Teşekkürler, Zeynep Melik.

Merhaba,
Şık bir salonunuz var, belki sadece içinde fazla yaşanmadığından size uzak geliyor. Bundan sonra daha sık kullanıldığında daha samimi gelecektir. Kitaplık konusuna gelince; size önerim özel üretim bir kitaplık. Lake vitrinli bir kitaplık düşünebilirsiniz. Yerleşim ise:
1. Büfeden vazgeçebiliyorsanız bu alanı kitaplık ve vitrin ünitesine ayırabilirsiniz.
2. Eğer büfe kalsın derseniz; zigonların durduğu alan da müsait. Buraya fazla derin olmayan (maksimum 30 cm) bir boy dolabı ve kolona doğru derinliği azaltılmış olarak devam eden bir raf ünitesi işlevsel olur. Üstelik bu alanı daha sıcak hale sokar. Eğer hala yetmiyorsa o vakit klimanın durduğu duvara da açık raf ünitesi tasarlanabilir.
3. Mekanı sıcaklaştırmak için koltuk, kanepe aralarına yerleştireceğiniz yüksek bir sehpa/çiçeklik, dekoratif bir gazetelik, servis arabası gibi ürünler salonu daha hareketli ve davetkar kılar. Ancak tamamlayıcı mobilyalarınızı farklı malzemelerden yaparak salonu tekdüzelikten kurtarın.

Merhaba,
Kır evi stilindeki mutfağım çok dar. Bu yüzden depolama alanı yok. Tezgahın karşı duvarına dolap ünitesi yerleştirmek istiyorum. Ama kullanımda sıkıntı olur mu bilemiyorum, önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler, Büşra Yalçın.

Merhaba,
Dar bir mutfak ama yine de diğer duvara bir dolap yerleştirilebilir. Dolap için en doğru derinlik ölçüsünü şöyle hesaplayabilirsiniz: Mutfağın enini ölçün ve bu ölçüden tezgahın derinliğini çıkarın. Kalan ölçüden 100 cm dolaşım alanı mesafesini düşün. Çıkan rakam dolabın net kullanım alanıdır. Geleneksel açılır kapaklar dolaşım alanını daraltacağından mümkünse sürgü kapalı bir model yaptırın. Ayrıca tezgah bitimindeki kısımda görünen birkaç ünite yerine tek bir dolap kullanın. Bu tarz kutular, sepetler belki pratiklik sunuyor ama dar mutfaklarda tek, yekpare bir ünite çok daha fazla şey gizler ve görsel olarak da sizi yormaz. Bu şekilde karışık bir hava yaratıyor.