Değişiklik yapmadan önce ona sorun 04/15

Merhaba,
Yeni evimde dingin, sıcak ve modern bir salon düşünüyorum. 25 metrekare salonda mobilyalara göre duvarları grinin farklı  tonlarında boyamak, sandalyelerin sırtını yükseltmek, döşemelerini değiştirmek istiyorum. Perdede klasik bir model  düşündüm. Ama kumaş ve renge karar veremedim. Aydınlatma, halı ve aksesuar önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler, Pınar Uğur.

Merhaba,
Koltuk takımınız koyu yağ yeşili. Bu yüzden duvarları gri boyarsanız salonu karartır ve soğuk bir etki yaratır. Sıcaklaştırmak  için sarının tonlarını deneyin. Bunu gri ile kombinleyerek de kullanabilirsiniz. Sandalyelerin ikisinin sırtını yükseltin ve bunları  masanın iki başına yerleştirin. Tamamının yüksek olması ölçek sıkıntısı yaratır. Sandalyelerin bazılarını koltukların yeşilinden,  diğerleriniyse duvara uygulayacağınız sarı tonuyla döşeyerek kombin yaratın. Klasik perdeler bu salona pek uygun değil.  Bunun yerine stor tercih edin ve duvar ya da koltuk renginde desenli tüller asın. Oturma bölümünde ceviz ayaklı bir lambader  kullanın, yemek bölümünde daha klasik bir sarkıt/avize şık durur. Ancak parlak krom yerine mat siyah ya da ferforje bir  seçenek tercih edin. Eğer büfe kullanacaksanız ve duvarınızda kağıt gibi farklı bir uygulama yoksa avizenin takımı apliklerle  şıklaştırabilirsiniz. Desenli halılar, modern ve esprili aksesuarlarla salonu hareketlendirin.

Merhaba,
32 metrekare dikdörtgen formlu cumbalı bir salonum var. Evin ortasında konumlandığından diğer odalara geçişte salon kullanılıyor. Oturma kısmında koyu kahve koltuklar, balkon tarafındaysa konsol ve yemek masası duruyor. Salonu daha kullanışlı hale getirmek için ne yapabilirim? Teşekkürler, Aysel Harmankaya.

Merhaba,
Öncelikle oda geçişlerini kapatan ve mekanı daraltan bir yerleşimden kaçının. Cumba kısmındaki büyük çiçek yerine eğer  sığıyorsa kanepelerden birini, mesela ikiliyi bu alana yerleştirerek derinlikten kazanabilirsiniz. İki kapının ortasında konumlanan kanepeyi diğer kanepenin yerine, yani duvara doğru yerleştirin. Tekli koltuğu kaldırıp bunun yerine dikdörtgen bir puf koyarak  alanı ferahlatırsınız. Büfe yanında duran zigonları kanepenin yanına alın. Ayrıca büfe üzerine dikdörtgen bir ayna yerleştirerek ışığı ve aydınlığı artırabilirsiniz. Bu, alanın daha ferah görünmesini sağlar. Aplikleri de aynanın iki yanında kullanarak simetri  sağlayın. Eğer yemek alanında yeriniz varsa masayı çevirerek kullanın. Bu da orta alandaki geçişi rahatlatır. Eğer mobilyaları  eğiştirme imkanınız varsa daha açık renkler üzerine giderseniz salonunuzolduğundan daha ferah duracaktır.