Değişiklik yapmadan önce ona sorun-04/13

Merhaba,
Çekyat tipi koltuk ihtiyacımız var ama kolay temizlenen ve her türlü çocuk saldırısına dayanıklı ama dinamik ve spor bir tasarım istiyorum. Oda çok dar olduğundan karşılıklı yerleştiğinde arada 2 m kalıyor. Sağ duvarda kitaplık ve TV var. Zemin halıflex. Bunun yerine ekonomik zemin kaplama öneriniz olabilir mi? Teşekkürler, Nazan Rahmet.

Nazan Hanım Merhaba,
Çizilme ve lekelere karşı dayanıklı kumaşlar için en iyi ve geniş seçenek bulacağınız adres İMÇ. Ancak bu tarz kumaşlar kalın apreli ya da sentetik esaslı oluyor. Çekyatlar arasında kalan ölçü, araya sehpa koymayı düşünmüyorsanız yeterli. Zemin için halıdan vazgeçecekseniz laminat parke veya vinil malzemeler seçebilirsiniz. Bunları yapı marketlerde daha ucuza bulmak mümkün.

Merhaba,
Diğer odalarımız daha modernken salonumuz çok klasik. Ve bize keyif vermiyor. Günlük kullanım için de salonumuzda oturmak rahat etmek istiyoruz. Diğer odadaki “L” kanepe ve TV ünitesini salonda kullanmayı planlıyoruz. Bu uygun olur mu? Duvar ve aksesuarlar ne renk olmalı? Perdeleri değiştirmek istemiyoruz. Yardımlarınızı bekliyoruz, teşekkürler. Hayriye Arman

Hayriye Hanım Merhaba, 
Perdeleri değiştirmeyecekseniz salon kendi içinde uyumlu tarz yansıtıyor. Önereceğim tek değişiklik döşeme ve yastıkları revize etmek. Perde renklerini baz alarak kanepede düz, berjerlerde çizgili ya da çiçekli kumaş uygulanabilir. Sehpa ve avizeleri de revize etmeniz gerekir. Perdeden vazgeçerseniz “L” kanepeyi salona taşıyabilirsiniz. Berjerlerde turuncu, hardal sarı ve yeşil tonlarını deneyebilirsiniz. Perdeyi duvarla aynı renkte kullanın. Tülleri desenli ve renkli seçebilirsiniz. TV dolabı renk olarak salon takımıyla uyumlu değil, salona taşımayın. Takımın ahşabından bir TV dolabını kanepenin karşısına yerleştirebilirsiniz. Ayrıca avizeleri de değiştirin. Önemli: “L” kanepenin yönünü gözden geçirmeyi ihmal etmeyin. Uzanma bölümü pencerenin önüne geliyor.

Merhaba,
Yeni aldığımız ev 85 m2. Dekore etmek için nasıl ve nereden başlayacağımızı bilmiyoruz. Salon 20 m2 ve zemin ahşap. Ferah ve geniş gözükmesi için ne yapılabilir? Köşe kanepe ve bolca yastık istiyorum. Fıstık yeşili kanepe seçersek yastık, halı ve perde ne renk olmalı? Ayrıca bir oda var ama iki çocuğumuz var. Önerilerinizi bekliyoruz, teşekkürler. Hülya Turan

Hülya Hanım Merhaba,
Eğer zemin ahşabı kızıla çalan bir tonsa duvarda açık şampanya veya krem rengi uygulayabilirsiniz. Koyu ceviz zemindeyse buz beyazı ya da kırık beyaz olabilir. Köşe kanepeler formları yüzünden hacimli ve alan kaplar. Bunun için salonda yeterince alan varsa döşeme renginde pastel pembe, açık yeşil ya da sarı ya da açık bej ve açık kahve gibi doğal tonlar olabilir. Fıstık yeşili gibi iddialı bir renk kullanmayı planlıyorsanız perdeleri duvarla uyumlu ve açık renkte boyayın. Yastıklar için önerim biraz desen… Çocuk odası için alt kısmı oyun ve oturma alanı olan ranzalar düşünebilirsiniz.