Değişiklik yapmadan önce ona sorun 03/2017

Dekorasyon, mobilya ve stil problemlerinizi gelin birlikte çözelim.

Evinizle ilgili aklınıza takılan sorular için Evim ev terapistine yazabilirsiniz. Sorularınız için: [email protected]

Merhaba,
Salon takımımı yeniden dekore edeceğim Çıkış noktamsa siyah, beyaz etnik desenli bir halı. Buna göre berjerler ve yastıklar için de fikir almak istiyorum. Önerilerinizi bekliyorum, teşekkürler. Gülşah Arme.

Merhaba,
Eğer mevcut kanepenin rengi değişmiyorsa mavi, yeşil tonlamalı renklere yönelin. Ancak bu göze fazla monoton gelebilir. Bu yüzden etnik dokuların çok renkli kimliğini abartıya kaçmadan uygulamanızı öneriyorum. Renkleri sarı ile destekleyin. Bu atmosferi canlandırır. Ayrıca ille de etnik ikat motifleri kullanılacak diye bir kural yok. Mesela retro stilin zikzak desenleri zemindeki halı ile de örtüşür. Çizgili ve hatta biraz stilize çiçek motifleri bile sizin salonunuz için uygun. Berjeri ise hardal sarısı kadife kumaşla kaplayabilirsiniz. Değişim sonrası zaten yeterinde desenli ve renkli bir salon olacağından
perde yerine duvar rengine yakın tonlarda stor kullanın.

Merhaba,
Koltuklarım küf yeşili ve çok seviyorum. Ancak duvar rengine karar veremedim. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler, İlknur Bakışçı

Merhaba,
Aslında küf yeşilinin de farklı tonları var. Bu biraz da mekanın aldığı ışık ile ilgili. Bu yüzden eğer:
1. Odanız yeterince doğal ışık alıyorsa ve sıcak bir atmosfer varsa, küf yeşili koltuklarınızı bürüt beton grileriyle kombinleyebilirsiniz. Oldukça sıra dışı bu renk ikilisi çok modern ve şık bir atmosfer yaratır. Bunu hardal sarı ve koyu lacivertlerle canlandırabilirsiniz.
2. Eğer yeterince ışık almıyorsa ve loşluk varsa (ki bu diğer mobilya ve tekstillerle de ilgili bir konu) o zaman duvarlarınızı için açık renkler tercih edin. Pembeye çalan tonlar, turuncu ve kahverengi de atmosferi sıcaklaştırır.

Merhaba,
Salonumda gri ve açık kahve tonlarında koltuk takımı, ahşap masa ve siyah deri sandalyeler kullandık. Ancak halı ve perde seçimi konusunda kararsız kaldık. Önerilerinizi bekliyorum, teşekkürler. Seval Oturak.

Merhaba,
Salonu biraz canlandırmak gerekiyor. Zeminde dokulu seçimler yapın ama renkleriniz kanepelerle benzer tonlarda olsun. Benim önerim deri patchwork halılar. Bunu pirinç aksesuarlarla aydınlatın. Ayrıca cam yüzeyler de mekanda ışık dengesini sağlar. Perdedeyse duvarlarla aynı renk düz stor perdeler kullanın. Bu odayı bölmez ve doğal bir hava katar.