Değişiklik yapmadan önce ona sorun-02/13

Merhaba,
2+1 dairede oturuyorum. Koltuklarım gri, berjerler mor ve beyaz çiçekli. Aynı kumaştan yastıklar var. Mevcut mobilyalar ve televizyon ünitesi siyah. Sandalyeler beyaz, kumaş ve aksesuarlar kırmızı ve siyah ağırlıklı. Duvarda kırmızı bir tablo var. Ancak evim istediğim gibi modern değil. Duvarda kese kağıdı tonu bana ferah gelmiyor. TV ünitesi arkasına kağıt yaptırmak istiyorum. Evimi nasıl dekore edebilirim? Osman Gürdoy. 

Osman Bey Merhaba,
Perdeler mobilya stili ile uyumlu ve koltuk renklerinde olabilir. Düz profilli kartonpiyer uygulayın, hiç kullanmayabilirsiniz de. Zemin rengi halı ve mobilya ile uymuyor, halı için siyah yerine beyaz ağırlıklı bir model seçin böylece zemin rengi de kırılır. Duvarlar açık duman grisi olabilir. Salon küçük olduğundan duvar kağıdı önermiyorum. Ancak dekoderi gizleyebilirsiniz. Aksesuarları azaltırsanız salon daha büyük görünür. 

Merhabalar,
Tripleks bir evde yaşıyorum. Ahşap merdivenler çok yıprandı. Kendim cilalamak istiyorum, hangi ürünleri kullanmalıyım? Teşekkürler, Şennur Köse.

Merhaba Şennur Hanım,
Merdivenlerinizi cilalama ve renklendirme işlemlerini şu şekilde yapabilirsiniz:
• 0-100 no’lu zımpara kağıdı ile zımparalayın. Bunun için makine da kullanabilirsiniz. Üzerindeki boyayı alana kadar zımparaya devam edin.
• Duvar bitişlerini kağıt bant ile maskeleyin. Mat veya parlak, dokulu ahşap boyasını fırça yardımı ile uygulayın. Fırça izlerinden kurtulmak için rulo olanları tercih edin. İki kat uygulayın ve kurumasını bekleyin.
• Boya sonrası yüzey sertleştirmek için cila uygulayabilirsiniz. Özel ahşap cilası kullanın. Cila işlemini de rulo ile uygulamaya özen gösterin.

Merhaba,
Pembe rengin hakim olduğu bir oda düşünüyorum. Duvarda toz pembe kağıt, zeminde krem ve pembe desenli bir halı kullanmayı düşündüm. Ancak koltukları nasıl kullanmalıyım, bilmiyorum? Kollarında bulunan karolajları kestirip, zımparalatmalı mıyım? Pembe desenli koltuk takımı nasıl durur? Yardım rica ediyorum. Teşekkürler, Duygu Ergin.
~

Duygu Hanım Merhaba,
Koltuklarınızı turkuaz mavisi döşemelik kumaş ile kaplatabilirsiniz. Bu pembe ile de uyumlu olur. Kollardaki karolajları kesmek yerine beyaza boyatabilirsiniz. Ama evin ana renkleri ile uyumu yakalamaya çalışın. Sadece duvar değişimi ile renk uyumunu yakalamanız dekorasyon için yeterli olmayabilir.