Değişiklik yapmadan önce ona sorun 01/2017

Dekorasyon, mobilya ve stil problemlerinizi gelin birlikte çözelim.

Evinizle ilgili aklınıza takılan sorular için Evim ev terapistine yazabilirsiniz. Sorularınız için: [email protected]

Merhaba, Yeni doğacak bebeğimin odası için duvarları mavi+gri düşündüm. Yatak duvarına renkli üçgenler boyatacağım. Gri halı, krem tüller ve mavi bir avizeyle tamamlamayı planlıyorum. Şifoniyerin üstüneyse ev formunda raflar yaptıracağım. Bu fikirlerim uygun mudur? Teşekkürler. Burcu Karayılan.

Merhaba, Seçimleriniz çok zevkli. Ama ufak önerilerim olabilir. Mesela duvarda renkli üçgenler iyi fikir. Fakat halı ile uymuyor. Çıkış noktanız halı ve sarkıtsa üçgen yerine renkli yıldızlar boyatın. Duvar renkleri uygun. Ama bebek odalarında tek bir duvarın yoğun renkte olması daha doğru. Psikolojisini ve huzurunu sağlamak, rahat ettirmek için ana renk olarak beyaz ya da krem uygulayın. Karyolanın karşı duvarını mavi yapabilirsiniz. Fazla gri tonlara yönelmeyin. Krem ve açık mavi perdeler odada bütünlük sağlar. Renklerin enerjisini hesaba katın ve tamamen pastel yerine odaya bir miktar kırmızı, yeşil, turuncu ya da sarı gibi canlı renkler de ekleyin.

Merhaba, Salonun köşesine doğru büyük bir kolon var ve beni çok rahatsız ediyor. Bunu nasıl dekore edebilir ve gizleyebilirim? Fikirlerinizi bekliyorum, teşekkürler. Nurten Keskin.

Merhaba, Dekorasyon stilinize göre:
1. Doğal dokuları seviyorsanız taş dokulu k ağıtla kaplayabilirsiniz.
2. Daha klasik bir stiliniz varsa farklı boyutta dekoratif ayna çerçeveleri asabilir ya da kolonu komple ayna giydirebilirsiniz. Ayrıca kolon ebatlarında ince çıtalı boy aynaları asabilirsiniz. Bu mekandaki ışık algısını yoğunlaştırır, genişlik hissi uyandırır.
3. Önünde duran koltuğu kaldırma imkanı varsa buraya dekoratif saksıda yüksek bir ev bitkisi yerleştirebilirsiniz.
4. Dekoratif raflar asarak kitaplık gibi değerlendirebilir ya da marangoza komple raf giydirme yaptırabilirsiniz.
Not: Kolonun konumuna göre eğer pencere yanına yakınsa ya da oturma ve yemek gibi alanı bölüyorsa tavandan dekoratif bir tül/Japon perde asarak da gizlenebilir.

Merhaba, Krokisini yolladığım salonuma krem rengi oturma, yemek takımı ve konsol yerleştireceğim. Renk ve doku seçimleri konusunda kararsız kaldım. Önerilerinizi bekliyorum, teşekkürler. Hale Gökay.

Merhaba, Koyu ahşap olan yemek takımı kanepenizle daha uyumlu gibi. Eğer çok sevdiyseniz diğer takımın sandalyelerinin kumaşını mümkünse bu takımın sandalyelerine kaplatın. Koyu cevizle çok şık durur. Bunu tamamlamak için de kanepe ve koltuklarda aynı tonda yastıklar ve koltuk şalları kullanabilirsiniz. Hatta zeminde de bu tonlarda etnik bir halı tercih edilebilir. Krem+mavi+ceviz renk
paletini bordo ve yeşil etnik motiflerle canlandırın.