Değişiklik yapmadan önce ona sorun 01/15

Merhaba,
Fotoğrafını yolladığım mavi tonlarında köşe “L” kanepeyi çok severek aldım. Ancak odamda çok büyük durdu. Daha modern ve şık göstermek için ne yapmalıyım? Teşekkürler. Gönül Güger.

Merhaba,
Kanepeniz oldukça hacimli duruyor. Size önerim iki uçtaki pufları kaldırın. Bunun yerine beyaz metal ayaklı ve mümkünse küçük ölçekli yan sehpalar ekleyin. Eğer köşe ünite de ayrılıyorsa onu da kaldırın ve o bölüme de sehpa ya da beyaz bir saksıda yüksekçe yeşil bitki yerleştirin. Yuvarlak sırtlı köşe koltuğu eğer yeriniz varsa tekli koltuk gibi değerlendirebilirsiniz. Sehpalar kanepenin derinliğinden taşmasın ve daha geniş olmasın. Pencere tarafında dikdörtgen bir model, diğer tarafta kare ya da zigon olabilir.

Merhaba,
Yeşil kadife chesterfield kanepem için etnik desenli, karışık renkli yastıklar kullanmak istiyorum. Ama istediğim gibi seçenekler bulamadım. Ne önerirsiniz? Merve Susam.

Merhaba,
Zara Home, H&M Home, Mudo Concept, Yargıcı ve Yastık By Rıfat Özbek gibi markalar önerebilirim. Ayrıca İMÇ de Erol Kumaşçılık, Ketenci ve Alde gibi firmaların kumaş kartelalarında bu tarz desenler olabiliyor, kumaş alıp  diktirebilirsiniz. Persan’ın Piculet markasında da şık seçenekler var. Elbette online dekorasyon sitelerinden de bulabilirsiniz.
Yastık by Rıfat Özbek.

Merhaba,
Yatak odasında yatak başı duvarım damask desenli kağıt kaplı ve diğer duvarlarda da simli gri kağıt var. Odanın ışık giren tek yeri balkon kapısı. Mavi renkli bir dekorasyon yapmak istiyorum. Bu kağıtlar uygun mu ve ne renk perde kullanmalıyım? Teşekkürler, Deren.

Merhaba,
Elbette mavi ağırlıklı bir dekorasyon uygulayabilirsiniz. Sadece duvar kağıtlarının deseni çok klasik ve stilize, bu yüzden seçeceğiniz aksesuarlar, kumaşlar ve formlar da bu tarzı  destekler nitelikte olmalı. Aksi halde yatak odanız fazlasıyla karmaşık durur ki bu hiç istenmeyen bir durum. Bu  yüzden zarif oymalı ömi-klasik modellere yönelin. Ayrıca simli gri kağıtları söküp bunun yerine duvarınızı bej, krem tonlarında bir  renge boyayın.