Değişikli yapmadan önce ona sorun 06/13

Merhaba,
Salonda fon perdeme karar veremedim, seçemiyorum ve buna cesaret edemiyorum. Halı ve koltuklarımla uyumlu bir fon perdesi nasıl olmalı, nasıl bir kombin yapmalıyım?
Teşekkürler, Funda.

Merhaba Funda Hanım,
Beyaz ve fuşya ağırlıklı modern bir salonunuz var. Kanepeler düz ve halı büyük desenli, yanda renkli bir kilim görüyorum. Desen olarak halıyı, renk olarak kanepeleri baz alın. Kırçıllı gri ya da açık duman grisi perde üzerinde fuşya tüller renk katar. Deseni sadece tüller ya da fonda uygulayın aksi halde görsel karmaşa olacağından sıkılabilirsiniz. Japon perde de farklı ve şık bir alternatif olabilir.

Merhaba,
Çatı katımı daha güzel ve kullanışlı hale getirmek istiyorum. Burayı bir çalışma odası olarak nasıl dekore edebilirim? Kitaplarım çok fazla olduğu için büyük bir kitaplık yaptırsam uygun olur mu?
Teşekkürler, Meral Yemlik.

Merhaba Meral Hanım,
Çatıyı çalışma odası olarak değerlendirmeyi planlıyorsanız öncelikle yüksek duvarınızı yekpare bir kitaplık modülüyle değerlendirin. Böylece daha çok raf ve depolama şansınız olur. İster kitaplığa entegre bir ünite, ister karşı duvarda solo bir masa kullanın gün ışığından daha fazla yararlanmak için çalışma masasını pencereye yakın konumlandırın. Eğer kitaplıkla entegre olursa karşı duvara ikili bir kanepe ya da geniş tekli koltuk yerleştirilebilir. Zeminde boydan kesmeyecek bir kilim ve pencerede açık renklerde katlamalı bir stor işlevsel olur. Genel aydınlatmanın dışında çalışma lambası ve kısa bir lambader kullanılabilir.

Merhaba,
Güzel ve huzurlu bir evim olsun istiyorum. Doğru renkleri ve ürünleri bir araya getirmek için uygun ayrıntıları size sormak istedim.
Teşekkürler, Nilüfer Cankurt.

Merhaba Nilüfer Hanım,
Koyu renk mobilya ve ahşaplar seçmişsiniz. Size önerimiz açık renkler. Halıyı bej üzeri beyaz veya krem rengi ve mümkünse hafif desenli seçebilirsiniz. Perdede de aynı renk temasını seçin. Ancak duvar kağıdı için berjeri  tamamlayacak desende bir seçeneği karşı duvarında uygulayın ve diğer duvarları yine açık tonlarda boya yapın.  Böylece mekanı aydınlık kılar ve mobilyalarınız da daha öne çıkmış olur. Aksesuarlar için bu stile uygun nakışlı  masa örtüleri, gümüş ve ahşap çerçeveler, rustik stilde porselen ya da seramik biblo ve vazolar kullanın.