Dantelli peçeteler

Tek kullanımlık kağıt peçeteler yerine, yemek sofranızda misafirlerinizin de hoşuna gidecek el emeği bir peçete takımı hazırlamaya ne dersiniz? İsterseniz elinizde bulunan, isterseniz yeni hazırlayacağınız kumaş peçetelere renkli danteller ekleyerek sofralarınızı çok daha eğlenceli, çok daha feminen bir havaya sokabilirsiniz. 

Malzemeler:
– İstediğiniz renklerde kumaş boyası
– Peçete ve arka yüzü için kumaş
– Dantel şeritler
– Küçük boya fırçası
– İğne ve iplik
– Makas
– Dikiş makinası

Nasıl yapacaksınız?
Öncelikle dantellerinizi peçetenize nasıl yerleştirmek istediğinize karar verin ve buna göre dantel şeritlerini uygun uzunluklarda kesin. Eğer peçetenizi kendiniz yapacaksanız, kumaşı 37 cm’lik kareler halinde, dantelleri de 38 cm uzunluğunda şeritler halinde kesebilirsiniz. Kestiğiniz şeritlerin peçeteyi bir uçtan diğer uca kaplayacak uzunlukta olmasına dikkat edin.

Hangi renkleri kullanmak istiyorsanız dantel şeritlerinizi boyayabilirsiniz. Eğer gölgeli bir efekt oluşturmak isterseniz, beyaz boyaya bir miktar renk ekleyip bu boya ile dantelin alt kısmını, sonra biraz daha renk ekleyip koyulaştırarak orta kısmını, en son olarak da rengi tamamen açığa çıkaracak şekilde boya ekleyerek ya da asıl boya rengini kullanarak dantelin üst kısmını boyayabilirsiniz. Suya batıracağınız fırçayı iki renk arasındaki geçiş bölümlerine sürerek geçişin yumuşak olmasını sağlayabilirsiniz. Dantellerinizi bir gece kurumaya bırakın ve kuruduktan sonra iki havlu arasına koyarak ütüleyin ve renkleri sabitleyin.

Dantel şeritlerinizi peçete üzerine yerleştirin ve iğne-iplik yardımıyla üst ve alt kısımlarından fazla belli olmayacak şekilde tutturun. Peçetenin arka kısmını kaplamak için peçetenizin boyutuna uygun kumaşı kesin ve dikiş makinesiyle peçetenizin arkasına dikin. Pembe gibi farklı ve dikkat çekici bir iplik rengi kullanabilir ya da peçetenize uyumlu tonda bir iplik de seçebilirsiniz.  Arzu ederseniz her yemek takımınız için farklı renklerde bir peçete takımı hazırlayarak sofranıza renk katabilirsiniz.

Fotoğraf: AO