Danteller perde olursa

Dantellerle baharlık bir perde yapmanızı öneriyoruz.

Hemen hepimizin evinde, çeyizinde, sandığında birkaç parça da olsa dantel vardır. Kullanmasak bile bu el emeği, göz nuru işleri saklar, vermeye de kıyamayız. İşte şimdi, o dantellerle baharlık bir perde yapmanızı öneriyoruz.

MALZEMELER:  Farklı renklerdeki dantel ipi ile örülmüş, yine farklı ebatlarda örtüler. • İğne ve iplik • Topluiğne

YAPILIŞI:
1. Bu perdeyi siz de çok sevdiyseniz kolları sıvayın. İlk iş çekmece ya da sandığa kaldırdığınız dantelden sehpa, komodin ve tepsi örtülerini çıkarın.

2. Örtülerin hepsini yemek masasının üzerine serin ve kendi göz zevkinize göre onları yanyana getirin. Örtüleri birbirine dikmeden önce bu işlemi yaparsanız, sonra tekrar sökmek zorunda kalmazsınız.

3. Nasıl durmaları gerektiğine karar verdikten sonra, ince numara bir iğne ve iplikle dantelleri birbirine üçgen oluşturacak şekilde tutturun.

4. Oluşturduğunuz dantel perdenin uzun kenarından, belli aralıklarla, renkli topluiğnelerle pencerenin ahşap pervazına sabitleyin. Şık, yaratıcı ve el yapımı perdeniz görücüye çıkmaya hazır. Eğer evinizde dantel yoksa üzülmeyin, hazır satılanlarla ya da kendi öreceklerinizle de bu perdeyi yapabilirsiniz.

BİR KÜÇÜK ÖNERİ
Eğer dantel örtüleriniz renkli ise, perdeyi astığınız pencere duvarını da o renk skalasına boyayabilirsiniz. Mat beyaza boyanmış ahşap pervaz ise perdenize bir çerçeve oluşturur.

HAZIRLAYAN SEVDA BARANDIR SUNGURTEKİN FOTOĞRAF PICTURE PRESS