işlevsel
işlevsel

Daha yaratıcı duvarlarla işlevsel salon köşeleri

Son güncelleme:

Duvarları dekorasyonun bir parçası haline dönüştürmek, yeni nesil şehir evlerinde alan kazandıran akılcı bir çözüm. Biz de bundan yola çıkarak evdeki atıl duvarlara dekoratif olduğu kadar fonksiyonellik de kazandıran üç öneri hazırladık.

ÇEKMECE ÜNİTESİ BÜFEYE DÖNÜŞTÜ

Duvara yan yana sabitlediğimiz iki çekmece ünitesi, üzerine asılan açık raf üniteleri sayesinde bir büfeye dönüşüyor.

Her yerde işe yarayan açık raflar: Açık raf üniteleri duvar dekorasyonunun ilk akla gelen ve en geleneksel seçeneklerinden. Tek başına ya da tıpkı buradaki gibi çekmece üniteleriyle kombinleyerek kullanılan raflarla depolamadan kütüphaneye pek çok amaca hizmet eden kullanışlı ve farklı çözümler üretilebilir.

Lulu keten kılıflı koltuk, nar çiçeği kadife yastık, Cihangir Mobilyacısı. Eeket iki çekmeceli dolap, Bild Brooklyn poster, Ikea. Ayna, siyah netal saksı, siyah cam vazo, hasır sepet, şamdan, fındık formu kutular, H&M Home. Armoni üçlü raf, Samba halı, yeşil sarkıt, Koçtaş. Cadillac kadife puf, armut biblo, köpek biblo, Tepe Home. Tığ işi yün örtü, sarı kadife yuvarlak yastık, ekru seramik vazo, yeşil mum, Marks&Spencer. Duvarda: Rash Cosmopolitan 2017 serisi 575637 duvar kağıdı, HannaHome.

SEN TASARLA, SEN AS

Birbirinden renkli kapaklı kutular ve açık rafları istediğimiz gibi gruplayarak duvara sabitledik. Bu sayede kanepenin üstünü depolama alanına çevirdik.

Moon kanepe, Buka Sofa. Lixhult dolaplar, Lixhult sarı dolap, Eket beyaz raf, Lixhult kırmızı dolap, Lack sehpa, Hektar lambader, Fiskbo çerçeve, Lenda perde, Ikea. Halı, siyah çerçeve, siyah yastık, sarı yastık, sarı desenli yastık, Koçtaş. Otobüs notluk, retro çerçeve, Tepe Home. Dergilikli metal sehpa, tüylü yastık, seramik çanak, kaktüs mum, Zara Home. Mavi ve turuncu yastıklar, saçaklı örtü, Marks&Spencer. Beyaz mum, mavi bardak, vazo, H&M Home. Röprodüksiyon tablo, Cihangir Mobilyacısı. Duvarda: AlpinaSilan Renxmatik Krom 90, Filli Boya.

Karıştır, takımla, sen yarat: Evde küçük depolama alanlarına ihtiyaç duyarız. Böyle bir durumda raf yerine evdeki dağınıklığı gizleyen kapaklı sistemler daha sık tercih edilir. İşte bu tarz kapaklı müstakil dolap modülleri tam da bu ihtiyacı karşılıyor. Üstelik dilediğiniz kadar uzatıp kısaltarak farklı kombinasyonlar oluşturabiliyorsunuz.

KİTAPLIĞIMI BEN YAPTIM

Salondaki atıl duvara uzun ince raflar asarak önüne bir puf koyduk ve ardından perdeyle böldük. Böylece ailedeki herkesin kullanabileceği kitaplıklı bir okuma köşemiz oldu.

Mosslanda raf, Ikea. Merinda kırmızı puf, lacivert yastık, baykuş biblo, Tepe Home. Metakrilat katlanır sehpa, kırmızı çerçeve, Zara Home. Sarı ve yeşil şönil yastıklar, Cihangir Mobilyacısı. Tulipa çiçekli keten fon perde, Trio Desire cam ayaklı abajur, Shaggy halı, ahşap rustik perde borusu, Koçtaş. Duvarda: AlpinaSilan Renxmatik Limoni 245, Filli Boya.

Otururken, gezerken hep yanınızda olsun: Duvar boyunca monte ettiğiniz raflar salon veya oturma odasının atıl duvarını kendiniz ve çocuğunuz için kolayca okuma ve dinlenme köşesine dönüştürüyor. Eğer kitabım ille de yanımda olsun diyenlerdenseniz kulplu kitap çantalarından bir tane edinebilirsiniz.

HAZIRLAYAN: PELİN ÖZKUL
FOTOĞRAFLAR: AHMET GÜL/PTS
YAPIM ASİSTANI: EZGİ AĞGÜL

Dekorasyonda en favori 4 sarı tonu