Daha sağlıklı bir ev için

Hızla kirlenen dünyayı kurtarma girişimleri inşaat ve dekorasyon sektöründe de yansıma buluyor. “Yeşil yaşam” anlayışının temeli ise çevreye duyarlı malzemeler kullanmakta gizli. Daha sağlıklı bir ev için yeni önerilerimiz var.

Sağlıkla yaşayan doğa dostu evler için işe ana yapı malzemelerinde doğru tercihler yaparak başlayabilirsiniz. 

Daha az kirleten malzemeler

Bugün yeşil yaşamın öngördüğü noktalara dikkat etmeksizin inşa edilen çoğu binada yapı malzemeleri kullanıcıya tehlike yaratıyor. Örneğin ithal alçıpan gibi bir malzeme barındırdığı sülfürik emülsiyonlar yüzünden evi içinde yaşanılmaz hale getirebilir. Kimi binalarda yeterince hava akışkanlığı sağlanmadığından küf oluşumu gözlenir. Bu da “Hasta Bina Sendromu” durumuyla sonuçlanabilir.

www.helenahomegalery.com

Bazen ev içinde kullanılan dekorasyon malzemeleri de bu durumun oluşumuna katkıda bulunabilir. Hesaplı olduğu için alınan mobilyalarda kullanılan toksik buhar yayan tutkal, formaldehit ve içeriğini bilmediğiniz malzemeler baş ağrısı ve başka sağlık sorunlarına sebep olabilir. Ayrıca yeni halıların yaydığı gazlar bazı kişilerde solunum sorunlarını tetikleyebiliyor.

Son zamanlarda, kişilerin sağlıklı ve yeşil yaşam hakkında daha fazla bilgi edinmesi üreticileri bilinçli hale getirdi. Böylece artık halı üretiminde deniz otu, Hindistan cevizi, bambu ve alpaka yün gibi çevre dostu malzemeler tercih ediliyor. Ayrıca ahşap mobilyalarda özel bir teknikle sürdürülebilir biçimde toplanan ağaç kullanımı da hava kirliliğini önlemek konusunda yardımcı oluyor. 

Ne kadar çevre dostu?
Doğal gazlar, petrol ve kömür ihtiyacımız olan enerjiyi üretmekte kullanılıyor. Ancak bunlar hava kirliliğinin ve sera gazlarının artışının en önemli sebeplerinden biri. Ayrıca içerdikleri cıva yüzünden hem insan, hem de çevre sağlığını tehdit ediyor. Bunun yerine kompakt floresan kullanılabilir.

Araştırmacı bilim adamları çok daha güvenli ve sağlıklı LED (light emitting diode) ampulleri geliştirdiler. Bu ampullerin minimum 20 yıllık ömürleri var. Bunun dışında güneş enerjisiyle çalışan aydınlatmalarla tüm gece boyunca balkon ve bahçenizi aydınlatabilirsiniz.

Ham ahşap aksesuarlar,Chakra.

Doğal yolla soğuyun ve ısının
Ev çevresine dikilen birkaç ağaç sağlık açısından çok faydalı. Soğuk aylarda kuvvetli rüzgarların şiddetini azaltır, sıcak günlerde ise keyifli gölgeler yaratır. Bilimsel olarak ağaçlar karbondioksit emilimi yaparak soluduğumuz havayı temizler. Buna ek olarak yapraklarında biriktirdikleri su sayesinde nem miktarını dengeler.

Hasır sepet: 119,95- 149,95 TL., Zara Home.


Andorra ahşap tabure: 245 TL., Mudo Concept.

Paris masif ahşap sandalye: 275 TL., Mudo Concept.

~
Daha fazla yaşam alanı
Evin mimarisi elveriyorsa dışarıda küçük bir veranda oluşturmak yaz aylarında elverişli bir yaşam sağlar. Bu sayede içerideki yaşamınızı dışarıya taşıyarak ferahlayabilirsiniz. Ayrıca yaz aylarında dostlarla keyifli barbekü organizasyonları düzenlenebilir. Üstelik barbekünün ısısı evin içine girmez. Verandanın bir köşesine yerleştireceğiniz geniş salıncak doğa ve yeşil yaşamla bütünleşmenize yardımcı olacaktır. Böylece siz keyifli vakit geçirirken enerji tasarrufu da sağlarsınız.

Uzun ömürlü ürün kullanımı
Yüksek maliyetli ahşap mobilyalar plastik olanlara göre çok daha uzun ömürlü kullanım sunuyor. Sağlıklı yaşam öngörüleri zamanla dekorasyon eğilimlerini de etkiledi. Böylece sedir ağacı gibi böceklenmeyen ve çürümeye karşı dayanıklı ağaçtan üretilen mobilyalar ömür boyu ilk günkü gibi sağlam kalabiliyor.

Bambu el havluları, Chakra.

Düşük su tüketimi
Xeriscape olarak bilinen yeni peyzaj trendi kurak iklimli ya da su kaynaklarının sınırlı olduğu alanlarda, doğa ile uyumlu tekniklere dayalı bir uygulama. Suyun insan hayatı için önemi dikkate alındığında Xeriscaping yaklaşımı, çevreyi koruyan ve suyun etkin kullanıldığı peyzaj uygulamalarında tüketimi en aza indirgemeyi içeren bir teknik. Diğer yanda yağmur sularını böylesine büyük bir depoda toplayabilmek çok doğru bir tasarruf stratejisi. Bu sayede toplanan su bahçe sulama ve nemlendirme işlevini sağlayabilir.

Çevre dostu kombinler
“Yeşil yaşam” ilkesinden yola çıkarak inşa edilen evler aynı felsefe ile dekore de ediliyor. Çevre dostu dekorasyon ürünlerini yaratmak istediğiniz stillin parçalarıyla da kombinleyebilirsiniz. Hemen her stilde yer bulan ahşap etnik motifler veya modernist dekorasyon anlayışında diğer malzemelerle birlikte olabilir. 

Doğa dostu 5 malzeme
Evi yenilerken doğa dostu malzemelere yönelerek sağlığınızı ve çevrenizi koruyabilirsiniz.
1. Tekstiller
Tekstiller dekorasyonda büyük rol oynayan ana malzemelerden. Seçim yaparken yüzde 100 yenilenebilir enerjiyle üretilmiş, yapay gübre ve böcek ilacı kullanmadan toplanmış, doğal liflerden imal edilmiş kumaşları tercih edin. Sentetik kumaş üretiminde petrol ve diğer fosil gazlar kullanıldığından çevre dostu ürün olarak değerlendirilmez. Pamuk ve keten dışında kenevir, soya, bambu, ipek ve yün de çevre dostu tekstiller. 
2. Bambu kaplamalar
Sağlıklı yapı malzemelerinden bambu, zemin döşemesi, tavan ve duvarda ahşap lambri kaplama olarak da kullanılabilir. Sınırsız desen ve doku seçeneğiyle dekoratif bir malzeme olan bambu, tik ve maun gibi egzotik ağaçlara şık bir alternatif. Bambu ağacını dünyanın hemen her ülkesinde, ikliminde, az miktarda su ve ilaçlama gerektirmeden yetiştirmek mümkün. Ayrıca aksesurlarda da tercih edebilirsiniz.
3. Çevreci boyalar
Dekorasyon projelerinin ana malzemelerinden boyalar malesef tüm yapı malzemelerinin de en toksik olanlarından. Yıllar boyu kullanıldığı yaşam alanlarında toksik gaz salınımına devam eder. Non-toksik ya da organik boyalarla bu zararı engelleyebilirsiniz. 
4. Doğa dostu halılar
Sentetik halı ve kilimlerin pek çoğu toksik madde içerir ve kullanıldıkça zararlı gaz salınımı yaparak havayı kirletir, yaşadığımız çevreye zarar verir. Sisal, jüt, kenevir, bambu ve yün ipliklerinden dokunmuş halılar hem oldukça dayanıklı, hem de doğa dostudur. Bu gün piyasada farklı dekorasyon stili için zengin desen ve renk seçeneği bulmanız mümkün.
5. Geri dönüşümlü camlar
Mutfak ve banyo gibi ıslak hacimler ev yenilerken önem verdiğimiz bölümlerden. Dolap ve tezgah için seçimlerinizi yaparken malzeme kalitesine ve kullanımına dikkat edin. Granit, formika ya da seramik tezgah malzemeleri yeterince sağlıklı olmayabilir. Cam gibi geri dönüşümlü malzemeleri belli miktarlarda  çimentolu agrega ile karıştırılarak kullanırsanız çevreye saygılı yeşil bir dekorasyon yapabilirsiniz.

Yumak bambu ipliği çocuk halısı, Atlas Halı.