Daha renkli, daha aydınlık bir mutfak için 2 stil önerisi

Küçük ve gün ışı almayan mutfağınızı iki farklı stil uygulaması ve alışveriş önerilerinden yola çıkarak renklerle daha aydınlık kılabilirsiniz.

SORUN: Mutfağım koyu renkli ve çok karanlık. Pencere olmadığı için ışığı verimli biçimde alamıyorum. Yüksek tavanı seviyorum ama mutfağımda yeterince doğru kullanılıyor mu çok emin değilim ve bu yüzden çok sıkışıkmış gibi görünüyor. Oysa mutfak bizim evin kalbi gibidir. Bu yüzden daha aydınlık, sıcak ve samimi olmasını istiyorum. Canlı renkler ve sıcak ahşap tonlarını çok seviyorum ama fazla natürel bir stil ya da koyu tonlar tercihim değil.

ÇÖZÜM 1: MODERN AKDENİZLİ STİLİ

Fotoğraf: Vega, İntema.

Küçük ve fazla ışık almayan bir mutfakta Akdeniz’in ferahlatıcı stili yerinde bir tercih. Serin deniz rengini anımsatan turkuaz tonlarını, kırların tazeleyici yeşili ve narenciye bahçelerinin mis kokulu limon sarısıyla buluşturan bu temada mutfağı parlak beyazla daha dengeli ve aydınlık kılabilirsiniz. Armatür ve kulp gibi küçük detaylarda altın rengine yer vermek mutfakta sıcak bir etki yaratır. Ham haşaplarla harmanlanan limon sarısı ise mutfağa derinlik kazandırır. Tezgah arasına döşeyeceğiniz parlak cam mozaik veya 10×10’luk yansımalı fayanslar ışığı yayarak küçük alanı daha aydınlık kılar.

STİL İPUÇLARI

  • Duvarda beyaz, dolap ve aksesuarların bir kısmında ise ana renginiz tazeleyici ve ferah yeşil tonları olsun.
  • Çağdaş bir görünüm için dolap kapaklarında klasik yerine düz ya da ince çerçeveli bir model tercih edin. Üstelik bu seçim küçük mutfakta görsel karmaşa da yaratmaz.
  • Zeminde Akdeniz’den ilham alan açık mavi ve beyaz motifli yer karoları kullanarak hareket kazandırın.
  • Mavi ve limon sarı tonlarında cam, seramik aksesuarlar, limon desenli tekstiller tam bir tatil havası yaratarak içinizi ferahlatır.
Fotoğraf: AlboxHIGH, albox.com.tr

ÇÖZÜM 2: MODERN RETRO

Düz hatlar, net çizgiler ve cesur renk harmanlarının başrolde olduğu modern retro … Eski ve karanlık görünen bir mutfağı çarpıcı biçimde güncellemenin hızlı ve pratik bir yolu. Sarkıt yerine yönlendirilir spot lambalarla sağlayacağınız çok yönlü aydınlatma ışık ihtiyacınızı karşılarken, yeni nesil depolama sistemleri mutfağın stilden ödün vermeden temiz ve düzenli kalmasına yardımcı olur. Son olarak endüstriyel tarzdaki birkaç aksesuarla dekorasyona farklı bir hava kazandırarak kişisel zevkinizi de ortaya koyabilirsiniz.

Stilize çiçek desenleri reto stilin çağdaş versiyonunda sıkça kullanılıyor. Bunu mutfağa adapte edebilirsiniz. Fotoğraf: homepiez.com

STİL İPUÇLARI

  • Neden duvarlar yerine tavanı boyamıyorsunuz? Mutfağın yüksek tavanını daha koyu bir renge boyamak atmosferi daha orantılı göstermenin de kolay bir yolu. Renk enjeksiyonu mutfağı canlandırmaya da yardımcı olur.
  • Duvar, dolap, tezgah ve hatta zemini pratik biçimde yenilemek için parlak renkli vinil kağıtlar kullanın. Bütçe dostu olduğu gibi pratik ve stili aşırıya kaçmadan vurgular.
  • Üst dolapların bazılarının kapaklarını çıkarıp içlerini boyayın ve kuruduktan sonra sadece rafları takarak açık bırakın. Açık raflar alanı daha büyük hissettirir ve en sevdiğiniz mutfak eşyalarını sergilemenizi sağlayarak istediğiniz samimiyet hissini de vurgular.

OKUYUCUMUZUN KARARI

Okuyucumuz her iki stili de çok beğendi ama tercihini parlak renk paletinden yana kullandı. Bu cesur tonlar küçük mutfağına derinlikli bir hava kazandırırken, alanı da ferahlatıp aydınlatacak. Böylece mutfağı hızlı ve kolay bir biçimde yenilenmiş olacak. Tavanı boyamayı ya da dolap kapılarını çıkararak açık raflara dönüştürmeyi daha önce hiç düşünmese de kendin yap fikirlerine çok sıcak baktığı için denemeye karar verdi.