Daha işlevsel, daha şık antreler

Yaşam alanlarının vitrini.

Antreler yaşam alanlarının vitrini gibi. Üstelik dış kapının açıldığı ve onu odalara bağlayan antreler yoğun bir trafiğe de maruz kalıyor. Bu alanı daha işlevsel ama bir o kadar da dekoratif kılmak için pek çok seçenek mevcut.

HIZLI ŞİFRELER
DAR MI? Dar ve küçük antrelerde aynalar harikalar yaratabilir. Ayna alana derinlik katarak daha geniş gösterir. Eğer boş duvar yüzeyiniz yoksa portmantonuzun kapaklarını ayna ile kaplatarak da benzer etkiyi elde edebilirsiniz.

YIPRANMAYA KARŞI: Trafiği yoğun bir alan olduğu için duvarlarda çizilme ve sürtünme izleri görülebilir. Bu sebeple duvarları panel ile kaplamayı düşünebilirsiniz. Tamamen panel yaptırabileceğiniz gibi yarıya kadar olan panel sistemlerini de deneyebilirsiniz.

ZEMİN: Antrede zeminlerin genellikle seramik seçilmesi önerilir. Temizliği, bakımı kolay, dayanıklılığı fazla bir malzemedir. Ancak ahşaptan vazgeçemiyorsanız periyodik olarak yüzeyi çiziklere karşı cilalamanız gerekir.

ANTREYİ NASIL ÇÖZÜMLEYEBİLİRİZ?
Dar ve karanlık mekanlarda, renk ve ışık istenilen kurguyu yakalamamızı sağlayabilecek ana unsurlardır. Mekan içerisinde açık renklerin hakim olduğu mobilya, boya ya da duvar kağıdı tercih edersek daha aydınlık ve ferah bir mekan elde edebiliriz. Ayrıca gün ışığından yeterince faydalanamıyorsak, ortam aydınlatmasını doğru yaparak istediğimiz konforu sağlayabiliriz. Ancak bu noktada ışığın rengi ve ışığın şiddeti önem kazanıyor. Doğru seçimle gün ışığının insan üzerindeki olumlu etkisini kısmen de olsa ortamda sağlamış oluyoruz. Seçilecek mobilyalar daha kompakt ve çok fonksiyonlu yani farklı özellikleri bir arada barındıran, farklı ihtiyaçlara aynı hacimde cevap verebilen ürünler olmalıdır. Ayrıca mekanda büyük bir ayna kullanmak, ortama derinlik kazandıracağı için mekana pozitif bir etki katacaktır. Eda Tahmaz, Restoratör/İç Mimar

Ankastre çözümler Eğer fiziki olarak uygun yeriniz varsa ayakkabılık ve portmantoyu bir arada gömme dolap içerisinde kullanırsanız yer kaybı oluşmadan antreyi fonksiyonel bir hale getirmiş olursunuz.

Ayakkabıları bu şekilde asarak alandan kazanabilirsiniz.

Depolama Çoğu antre dar olduğundan derinliği az olan raflar ve duvar askılar düzen için ideal olacaktır.