Çocuk ve düzen

Çocuklarınıza düzen alışkanlığını kazandırmanın püf noktaları:

Günlük alışkanlıklar kazandırın:
Yapacağınız ilk şey çocuğunuza sabah ve akşam rutinlerini öğretmek olmalı. Banyo aynası ya da yatak odasının duvarına bir liste asın ve o listeye yapması gereken işleri yazın. Zaman içerisinde bu işler onun için de alışkanlık haline gelecektir.
Küçük yardımcılar:
Ona sizin yardımcınız olduğunu hissettirin. Yapacağı işler için birlikte planlar çıkartın. Yapılacak işleri ona bir  oyunmuş gibi gösterin ve bu işleri yaparken keyif almasını, eğlenmesini sağlayın.
Depolamayı öğretin:
Oyuncakları için kutular alın ve onları oynadıktan sonra bu kutuların içine yerleştirmesi gerektiğini söyleyin. Kıyafetlerini çıkardıktan sonra katlaması gerektiğini ve bu katlamanın nasıl yapılacağını da gösterin. Tüm bunları ona öğretirken işin içine mutlaka bir oyun katın. İhtiyacı olmayan oyuncak ve kıyafetleri birlikte ayırın. Onları  çeşitli kuruluşlara bağışlayın: www.losev.org.tr, www.tog.org.tr, www.aipvakfi.org.
Herşey yerli yerinde:
Etiketleme sistemi ile eşyalarını rahat bulmasını sağlayabilirsiniz. Eğer çocuğunuz henüz okuma yazma  bilmiyorsa fotoğraflı etiketler kullanabilirsiniz.
Alışverişi öğrenmesini sağlayın:
Çocuklarınıza akıllı alışveriş yapma özelliğini erken yaşta kazandırmaya çalışın. Gerçekten ihtiyaç duydukları şeyleri almaları gerektiğini bilmeleri önemli.
Liste hazırlatın:
Seyahate ya da alışverişe giderken liste hazırlamanıza yardımcı olmalarını sağlayabilirsiniz. Kuşkusuz en keyifli  listeler doğumgünü partisi ve tatil listesi hazırlamak…