Çocuk odasında düzen

Çocuk odası dekorasyonun da dikkat edilmesi gereken dört başlık: Boya, mobilya, depolama ve hijyen. Nasıl  uygulamalı, nerden başlamalı diyorsanız, işte cevaplar.

Depolama
Evde en çok eşyası ola kişi çocuklardır. Şifoniyer,raf üniteleri, komodin ve dolaplar… Yeriniz olsun ya da olmasın odasında uygun depolama alanları yaratmalısınız. Odanın mimari özelliklerini düşünün ve kolay  düzenlenen modüler ürünler tercih edin. Mesela iki raf arasına yerleştirilen sedirin altı depolama alanı yaratır.
Her odaya uygun: Etiketli kutu ve sepetler çok basit dursa da her odaya uygulanabilir bir depolama çözümü.  Bunu kendi organize ederse oyundan sonra etrafı da kendi toplayabilir. Duvarda bir niş varsa raf asılabilir.  Ulaşabileceği yükseklikte askılık ve kutular takabilirsiniz.

Boya ve Kumaş
Renk seçimi: Kız odası pembe, erkek odası mavi olur öngörüsüne takılmıyorsanız, renk seçimlerinde cesur davranarak sofistike bir atmosfer yaratın. Fuşya ve gri mavi en yeni renk alternatifleri. Bunları pastel tonlarla kombinleyin. Boya değişimi kolay bir uygulama olmadığından özellikle büyük çocuk odalarında uzun süre  kullanabileceği, stillerle uyumlu renklere yönelin.

Mobilya
Büyüyebilen ürünler: Sürekli bir değişim planlamıyorsanız onun da sevebileceği mobilyalar kullanın. Bebeklikten kalan sallanır sandalye artık uygun değilse bunu değiştirin. Ancak yatak ve gardırop gibi temel parçaları büyüyebilen, genişleyebilen modellerden seçin. Böylece bütçeniz de zorlanmaz. Diğer odalarda  kullandığınız kimi mobilyalar zamanla çocuk odasına da uyabilir. Eğer iki çocuğunuz varsa yatak arasını bölmek için sabit duvar yerine perde ya da paravan daha dekoratif bir çözüm.

Hijyen
Sağlıklı ve organik ürünler: Günümüzde çocuk mobilyalarının bazıları malesef hala formaldehit gibi toksik  maddeler içeriyor. Satın alırken ince eleyip, sık dokuyun ve ahşap, sisal, jüt ve kenevir gibi doğal malzemelere  yönelin. Su bazlı ve VOC (Uçucu Organik Bileşenler) boyalar kullanarak zararlı gazların açığa çıkmasını engelleyin. Nevresim, örtü, perde ve döşemelerde bambu, organik pamuk, kenevir malzemeler çok sağlıklı. Yatak şiltesinde de yün gibi organik dolgulu olanları tercih edin.