Çocuğunuzun banyosu var mı?

Evinizde çocuğunuz için ayrı bir banyo varsa, bu mekanı onun için eğlenceli, konforlu ve kullanışlı bir banyoya dönüştürebilirsiniz

Çocuğunuzun banyosunda uygulayabileceğiniz fikirler:
– Banyonun dekorasyonunun nötr olması iyi bir fikir. Bu nedenle banyo mobilyaları ve zemini beyaz renkte seçmeniz uygun olabilir.
– Duvarlara çocuğunuzun sevdiği renkleri uygulayın. Parlak mavi, turkuaz,lime yeşili, turuncu ve sarı gibi neşeli renkler onun için keyifli bir ortam oluşturmanıza yardımcı olabilir.
– Parlak boyalı duvarlarınız varsa beyaz vitrifiyeler ve seramiklerle kombinleyebilirsiniz.
– Ana rengi belirledikten sonra çocuğunuzun ilgisini çekebilecek motif, resim ve stencil’ler yapabilirsiniz. Küçük gemi, deniz yıldızı, balık, deniz kızı, fener ve çiçek desenleri banyoda hoş durabilir.
– Resme yeteneğiniz varsa çocuğunuzun banyosuna bu desenleri kendiniz de resmedebilirsiniz. Duvarlara sticker da uygulayabilirsiniz. Ancak çocuğunuzun hep küçük kalacağını düşünmeyin. Onlar için banyolarının duvarlarına yapıştırdığınız sticker’lar genç olduklarında çocukça gelebilir.
– Çocuğunuzun hızla büyüdüğünü unutmayın. Vitrifiye ve mobilyaları seçerken bu detayı da göz önünde bulundurun.
– Onun için çekici bir mekan yaratmak önemli. Küçük çocukların birçoğu banyo yapmaktan hoşlanmaz, hatta saçlarının yıkanmasına sinirlenebilirler. Banyo mekanını onlar için eğlenceli ve rahatlatıcı bir hale getirirseniz orada geçen zamanın onun için bir işkenceye dönüşmesini de engelleyebilirsiniz.
– Pratik düşünün. Çocuğunuz küçükse banyoyu kullanabilmesini kolaylaştırın. Klozet ve lavaboya ulaşabilmesi için basamaklı bir tabure işini kolaylaştırabilir. Klozette basmalı sifon sistemi kullanın. Çevirmeli ya da çekmeli sistemlerin kullanımı onu zorlayabilir.
– Depolama alanlarını unutmayın. Çocuklarınızın eşyalarını kutu ya da sepetlerde saklayabilirsiniz. Kendi eşyalarına rahatlıkla ulaşabilmesi için bu kutu ya da sepetleri onun boyuna uygun bir noktaya yerleştirin. Kirli giysilerini içine atması için, büyük bir kumaş sepeti banyosuna koyun.
– Islak alanların doğru ve güvenli aydınlatıldığından emin olun.
– Elektrik prizlerinin, elektrikli cihazların su ile temas etmesini önleyin.
– Yaptığınız her uygulamanın, ileriki yaşlarında duvar ya da zemine zarar vermeden, kolaylıkla değiştirilebilecek şekilde olmasına dikkat edin.
– Duş perdesini duvar renkleri ile uyumlu seçebilirsiniz.
– Büyük, yumuşak havlular ve canlı renklerde banyo paspasları tercih edebilirsiniz.
– Kullandıktan sonra havlularını asabilecekleri renkli askılar takın.
– Çok pahalı olmayan aksesuarlarla banyosunu renklendirebilirsiniz. Renkli sabunluklar, tuvalet kağıdı askıları, havluluklar gibi… Büyüdüğünde bunları yenilemeniz de kolay olur.
– Bebeğiniz ya da okul öncesi yaştaki çocuklarınız için banyo yaparken kullanabilecekleri oyuncaklar alabilirsiniz. Böylece banyo yapmak onlar için daha keyifli hale gelecektir.

Sonraki
Evde sergi