Geleceğin şehri Xiongan
Geleceğin şehri Xiongan

Çin’de kendi kendini besleyen şehir: Geleceğin şehri Xiongan

Son güncelleme:

Çin’de koronavirüs pandemisinden yola çıkılarak, pandemi koşullarında yaşanabilecek bir şehir projesi ortaya çıkarıldı. Karantina durumunda kendi kendine yeterli olacak şekilde tasarlanmış “post-covid” bir yerleşim alanı yarışması düzenlendi ve “Bureau Vicente Guayarta” projesi, bu kalkınma planı yarışmasını kazandı.

Geleceğin şehrinde tüm binaların çatılarında seralar yer alıyor.

GELECEĞİN ŞEHRİ NASIL BİR ŞEHİR OLACAK?

Geri dönüşümsel bir yapıya sahip olan olan şehir projesi, Pekin’e 100 km uzaklıktaki Xiongan‘a inşa edilecek şekilde tasarlandı. Guallart Architects Mimarlık’ın sunduğu şehir projesi, modern çin gökdelenleri, tarımsal peyzaj ve geleneksel Avrupa alanının kombinasyonundan oluşuyor.

Projeye göre, binaların çatılarında güneş panelleri ile enerji elde edilecek. Aynı zamanda seralar yer alacak ve ürünler yetiştirilecek.

Binaların birinci katlarında ortak çalışma alanları ve 3D yazıcılar olacak. Atık geri dönüşümü organize edilecek.

Binaların ahşap yapı olacağı geleceğin şehrinde ofisler, konutlar, mağazalar, yüzme havuzları, gıda marketleri, itfaiye istasyonu, anaokulu ve diğer tesisler olacak.

YAĞMUR SUYU ARITILACAK

Her bina yağmur sularını toplayarak arıtma işleminden geçirecek ve içme suyu elde edecek. Binalar tasarım teknolojileri kullanılarak ahşap yapılardan inşa edilecek.

Şehirde konutlar, ofisler, yüzme havuzları, mağazalar, gıda marketleri, anaokulu, yönetim, İtfaiye istasyonu ve diğer tesisler bulunacak. Geleceğin şehri Xiongan’ın her bölümü olabildiğince işlevsel hale getirilecek. 

GELECEĞİN ŞEHRİ XIONGAN