Çiğ Tavuk Buzdolabında Ne Kadar Süre Kalabilir?

Çiğ veya pişmiş tavuğun buzdolabında ne kadar süre saklanabileceğini ve daha uzun süre dayanması için dondurulup dondurulamayacağını merak ediyor musunuz? Bozulmaya başlayan kümes hayvanları ve diğer hayvansal ürünlerle uğraşmak istemezsiniz. Aynı şekilde, eğer muhafaza edebiliyorsanız, yiyecekleri israf etmek istemezsiniz. İşte çiğ ve pişmiş tavuk için bazı yiyecek saklama ve koruma ipuçları.

Çiğ Tavuk Buzdolabında Ne Kadar Süre Saklanır?

Çiğ tavuğun buzdolabında ne kadar süre dayanabileceği, öncelikle tavuğun satın alındığı andaki tazeliğine bağlıdır. Çiğ kümes hayvanı alırken dolgun ve esnek bir tavuk seçmeye özen gösterin. Sağlam olmalı ve görünür kozmetik kusurları olmamalıdır. Taze tavuk, beyaz veya sarı yağlı pembe ete sahip olmalıdır. (Soluk veya gri renkliyse bu, tavuğun bayatladığını gösterir.) Ayrıca, ambalajı dikkatlice inceleyin. Şişmiş ambalajlardan kaçının ve son kullanma tarihi en uzak olan paketi tercih edin.

Eve getirdiğiniz çiğ tavuğun buzdolabında bile hızla bozulabileceğini unutmayın. Çiğ tavuk buzdolabında en fazla 1-2 gün saklanabilir. Paket üzerindeki “son kullanma tarihi”, ürünün kalitesini garanti etmek için konulmuştur; ancak, basılı tarihe güvenmek yerine tavuğu bir veya iki gün içinde tüketmeye çalışın.

Süpermarketten çiğ tavuk aldıysanız, tavuğu o gece veya ertesi gün pişirmeyi planlayın. Bu kural, bütün tavuk ya da tavuk göğsü, uyluk ve baget gibi farklı kesimler için de geçerlidir. Aynı durum çiğ hindi için de geçerlidir.

Bildiğiniz gibi, önceden pişirilmiş tavukların saklanması ile ilgili kurallar biraz farklıdır. Eğer çiğ tavuğunuzu önerilen iki günlük süre içinde pişirdiyseniz, bu durumda yeni bir süre başlar. Pişmiş tavuk, buzdolabında dört güne kadar taze kalır.

Kötüleşme Riski Altında Çiğ Tavukla Ne Yapmalı?

Çiğ tavuğun bozulma riski varsa, durumunu değerlendirerek hemen tüketmeniz mi yoksa çöpe atmanız mı gerektiğine karar vermelisiniz. Tavuk henüz bozulma belirtileri (kötü koku, yapışkan doku veya renk değişikliği) göstermiyorsa, onu yiyebilir veya daha uzun süre saklamak için dondurabilirsiniz. Son kullanma tarihi yaklaşıyorsa, tavuğu daha erken tüketmek en iyisidir. Ancak, bozulma belirtileri varsa tavuğu atmak en güvenli seçenektir.

Tavuk henüz bozulmadıysa, tüketmeden önce güvenli olduğundan emin olmak için tavuğu 165°F (74°C) iç sıcaklığa kadar iyice pişirin. Artıkları buzdolabında saklamayı planlıyorsanız, önce tavuğun oda sıcaklığına kadar soğumasını bekleyin. Bu, bakterilerin büyümesini önlemeye yardımcı olabilir. İki gün geçtikten sonra, USDA güvenli tarafta olmak için çiğ tavuğu çöpe atmanızı önerir.

Çiğ Tavuk Dondurucuda Ne Kadar Dayanır?

Çiğ Tavuk Buzdolabında Ne Kadar Süre Kalabilir?

Tavuğunuzun bozulmadan önce kullanılamayacağından endişeleniyorsanız, onu dondurmak iyi bir seçenek olabilir. Çiğ tavuk, buzdolabında saklanabileceğinden daha uzun süre dondurucuda saklanabilir. Dondurulmuş tavuk parçaları yaklaşık dokuz ay dayanır. Tavuğu eve getirdikten sonra bir veya iki gün içinde dondurduğunuzdan emin olun.

Ancak, kaliteyi korumak için uygun şekilde paketlemek önemlidir. Havaya maruz kalmayı ve dondurucu yanmasını önlemek için tavuğu dondurucuda hava geçirmez bir kapta veya vakumla kapatılmış bir torbada saklamalısınız. Tavuğun dondurucuda ne kadar süre kaldığını takip edebilmek için, paketlerin üzerine dondurma tarihini yazmak da faydalı olacaktır.

Çiğ tavuğun aksine, pişmiş tavuk dondurucuda süresiz olarak saklanabilir (ancak zamanla tazeliğini kaybedebilir). Bu nedenle, pişmiş tavuğu da uygun şekilde paketleyip dondurarak uzun süre muhafaza edebilirsiniz.