Çift işlevli oda: oturma + uyuma

ÖNCE

SONRAIKEA ile gerçekleştirdiğimiz çalışmada bu ay Ankara’da Çağla Arslan’nın oturma odasına konuk olduk. Oda hem yaşama alanı olarak, hem de misafirlerin ağırlanabileceği şekilde düzenlendi. 

IKEA İç Mimarı Meriç Özsancak, ilk önce odanın sahibi Çağla Hanım ile görüştü. Talihlimiz Çağla Hanım’in istekleri doğrultusunda tasarladığımız oda, hem evin ikinci oturma odası hem de misafir odası konsepti ile tasarlandı ve ev sahibinin bu yöndeki ihtiyaçları planlamadaki en belirleyici etken oldu.

Binanın konumundan dolayı çok aydınlık olan odanın tek duvarını daha belirgin hale getirmek adına duvar boyasında Jotun, 5040R10B bordo ve 3005Y20R Bej renkleri tercih edildi. Oda Jotun tarafından bu renklere boyandı. Ayrıca genel ve fonksiyonel aydınlatmalar yeniden gözden geçirilerek, yeni aydınlatma çözümleri eklendi. 

Odayı misafir odası haline getiren en temel ürün kanapeydi. Kullanılan Beddinge kanepe gündüz yaşama mekanı elemanı olarak kullanılırken gece açılıp yatak haline geliyor. Böylece eve gelen misafirler için bir uyuma alanı da yaratılmış oldu. 

Odanın bir duvarı kitapların depolandığı bir alan haline getirildi. Bu alanda yatay ve dikeyde Lack raflar kullanıldı. Böylece hareketli bir depolama ünitesi yaratıldı. Bu alanın altında muz lifinden taburelerle bir oturma alanı da oluşturuldu. Duvarda raf ve perde tutacağı kullanılarak gitar için de bir alan sağlandı. Evsahiplerinin birinci evlilik yıl dönümleri olduğundan duvarda onların resimlerinden oluşan bir köşe de yaratıldı. Odanın bir köşesi de okuma ve çalışma alanı olarak düzenlendi. Bu alana bir koltuk, laptop masası ve aydınlatma yerleştirildi.
~

Kanepe-yatak

Odayı misafir odası haline getiren en temel ürün kanepe. Gündüz yaşama mekanı elemanı olan kanepe, gece yatak haline geliyor.

Bedding kanepe: 629 TL.

Depola, otur! 

Hem oturma hem depolama olarak kullanabilen Hol çok fonksiyonel ve az yer kaplıyor.

Hol: 79,99 TL

Aydınlatma

Odanın etnik tarzını öne çıkarmak için Böja hasır aydınlatma ile beraber aksesuarlarda da bu tarzı destekleyen ürünler kullanıldı. 

Böja aydınlatma: 139 TL.

Oyunlara şık kılıflar
Tavla ve okey takımına İkea kumaşlarından yapılan kılıfla hem estetik hem de
kullanışlı bir saklama çözümü elde edildi.

Perde

Pencerelerde duvar rengiyle uyumlu olan bordo ve beyaz renklerdeki Lappliung perde kullanıldı. 

Lappliung perde: (145×300 cm) 49,99 TL.

 

~Çalışma alanı 

Kitap okuma, çalışma ve dizüstü
bilgisayar için oda içerisinde bağımsız
bir alan tasarlandı.

Depolama

Kitapların depolandığı alan muz lifi tabureler ile aynı zamanda bir müzik köşesine dönüştürüldü. Duvarda Lack raflar kullanıldı. Alseda tabure: (adet) 49,99 TL., Lack raf: 99 TL.


Ev sahibinin yorumu:
“Evliliğimizin ilk ayları ve klasik stilde döşediğimiz oturma odamız, bir hafta içinde çok amaçlı bir hobi odasına dönüştü. Artık burada; İzmir’den gelen ailemi misafir edebiliyorum, yurt dışından gelen kız kardeşim müzik yapabiliyor. Kısa zamanda yarattıkları bu güzel dönüşüm için Evim Dergisi ve İkea’ya sonsuz teşekkürler.” 

Bütçe
Kanepe: 629 TL.
Kitaplık: 297 TL.
Koltuk: 249 TL.
Ayd›nlatma: 295,95 TL.
Aksesuarlar: 684,51 TL.
Perde: 289,95 TL.
Halı: 298 TL.
TOPLAM: 2.453,46 TL.

Siz de IKEA taraf›ndan evinizin yenilenmesini istiyorsanız gbuyuksagis@doganburda.com adresine odanıza ait fotoğrafları mail atabilirsiniz.