Çiçeksiz olmaz

İlkbahar çiçekleri ile evinize bahar havası taşıyacak bir düzenlemeyi, bantlama tekniği ile siz de yapabilirsiniz.

Malzemeler: Kare cam vazo (10x10x10), şeffaf bant.
Çiçekler: 9 dal sarı lale, 9 dal mavi-mor üzüm sümbülü ve yaprakları.
Yapım aşamaları:
1. Vazonun 1/3’ünü temiz su ile doldurun. Şeffaf bant ile şeritler çekip vazonun ağzını bantlayın.
2. Küçük kareler elde etmek için aynı şekilde bu sefer enine bantlayın. Bantlama tekniği ile kullanacağınız çiçeklerin ve yeşilliğin dengede durmasını sağlarsınız.
3. Sarı laleleri vazo boyunda eğimli keserek tüm boşluklara yerleştirin. Kalan boşluklara üzüm sümbüllerini biraz yukarıda kalacak şekilde yerleştirin. Doğal bir görünüm olması için lalelerin yapraklarını ayırarak, çiçeklerin arasına dizin. Düzenlemeniz hazır. Not: Alanı canlandıran, gevşeten, meditasyon etkisi yaratan çiçekleri oturma odasının bir köşesinde ya da orta sehpada sergilerseniz aile bağlarınızı artırıcı bir etkisi de olacaktır.

Girişler için çiçek düzenlemesi
Bitkiler: Leylak, nergis, erengül, lale, kartopu ve yeşillik. Bölgelere ayırma tekniği ile ağırlıklı olarak bahar çiçekleri kullanılarak yapılan bu düzenleme, evlerin girişlerine sergilenebilir. Çiçekler dışarının karmaşasından sıyrılıp evimize adım attığımız anda, huzurlu bir ruh hali hazırlar. Turuncu renk coşku ve heyecanı belirtir. Beyaz ile tamamlanan renk saflık, tazelik ve huzuru uyandırır. Kullanılan sarı renk, duygusal enerjinin ana rengidir. Sağlık ve yaşam gücünü yani güneşi temsil eder. Yeşille desteklenmiş çiçekler doğanın şifa enerjisini verir. Bakımı: Düzenlemeyi korumak için süngerini birkaç gün arayla kontrol edip su eklemek gereklidir. Taze musluk suyu yeterlidir. Yine çiçeklerinin uzun ömürlü olması için kullanılan çiçek süngerinin kaliteli olması gerekmektedir.

HAZIRLAYAN BUSE HEKİMCİ/FLORART İSTANBUL FOTOĞRAFLAR İBRAHİM ÖZBUNAR