Çiçeksi dokunuşlar!

Havaların ısınmasıyla baharın etkisini her yerde görebiliyoruz. Ağaçların tomurcuklarının açmasıyla etrafımızı çiçek kokuları sarmaya başladı bile…

Taze çiçeklerin yerini hiçbir şey tutmaz ancak her zaman evimizde taze çiçekler olmayabilir. Yapmamız gereken tek şey çiçek desenlerini evimizde kullanmak!

Türkiye’de çiçek desenleri sıklıkla kullanılan bir seçimdir. Birçok markanın oldukça geniş bir ürün yelpazesi bulunuyor. Perdeler, kırlentler, nevresim takımları, halılar hatta duvar kağıtları ve dolaplarda bile çiçek desenlerini görebiliyoruz.

Türkiye’de tekstilde English Home, mobilyada Tepe Home ve Ikea ürünlerinde çiçekli ürün örneklerini görebilirsiniz. Ayrıca yurt dışındaki Cath Kidston, Green Gate, Royal Albert, Pip Studio gibi birkaç marka da size fikir verebilir.

Evinizin farklı alanlarında farklı yöntemlerle çiçek desenlerinin keyfini çıkarabilirsiniz.

Çiçek açan duvarlar!

Duvarda çiçek deseni kullanmak oldukça cesaret isteyen bir şey! Hele ki el boyaması olunca bu desenler bir başka güzel duruyor. Yeteneğiniz varsa bunu değerlendirme vakti. Bu odayı kimse unutamayacak ve masallardan çıkmış gibi olacak. Duvar kâğıtlarında çiçek desenleri bulmak oldukça kolay. Kendi evinizde yapabilmeniz ve uygulanabilirlik açısından oldukça da basit. Çiçek deseniyle evinize tümüyle bahar havası katabilirsiniz.

Çiçeksi uykular!

Yatak odanızda çiçek desenleri ve renklerini kullanmak sizi rahatlatacaktır.  Özellikle yatak örtülerinde çiçek deseni kullanabilir, yatağınızı odak noktası yaparak genel havayı değiştirebilirsiniz. Sabah sabah içiniz açılacak ve güne enerjik başlamanız için çok iyi bir seçim.


Pencerenizden doğallık girsin!

Çiçek desenlerini perdenizde kullanmak istiyorsanız seçiminiz fon perdelerden yana olsun. Tülünüzü seçerken daha sade ve açık renkler kullanmaya dikkat edin. Ancak perdede çiçek deseni varsa, halı dakullanmayın. Fazla kullanılan çiçek deseni ortamı boğabilir.


Sadeliğe renk katın!

Açık tonlarda bir banyonuz varsa klozet takımında kullanacağınız çiçek desenleri banyonuza renk ve hareketlilik katacaktır.~

Yenileyin yenilenin!

Eğer desen kullanımı konusunda fazla risk almak istemiyorsanız, evinizin geneli yerine sadece koltuklarda bu deseni kullanın. Seçeceğiniz kumaşlar, az renkli fakat çiçek desenli olursa sade bir tarz yaratmış olursunuz. Çiçek deseni ilgi çekicidir ve mekanlarda odak noktası yaratmaya yarar. En sevdiğiniz koltuğu çiçek desenli kumaşla kaplayarak cazibe merkezi haline getirin. Ancak bu durumda yastık seçiminiz mutlaka düz desen olmalı.

Beyaza bahar gelmiş!

Kırlentler ve yastıklarda çiçek desenleri kullanmak en çok tercih edilenler arasında. Saf beyaz üzerine kullanacağınız çiçek desenleri oldukça dikkat çekici ve hoş olacaktır.

Sıcak sıcak!

Mutfağınız da canlı renklerle çiçek desenini bir arada kullanarak cıvıl cıvıl bir ortam yaratın. Bu ortamı sıcak ve şık gösterecektir.

Cıvıl cıvıl!

Porselen tabaklar, kavanozlar, çay fincanlarında kullanacağınız çiçek desenleri raflarınıza renk ve neşe katacaktır. Mutfağınızın düz rengine karşılık böyle bir köşe yaparak ortama hareketlilik katabilirsiniz.

Evimizin daha birçok köşesinde hatta kişisel eşyalarımızda bile çiçek desenlerini görmek mümkün. Siz de bu çiçekli dünyanın büyüsüne kapıldıysanız vazgeçmeniz biraz zor. Ama unutmamalıyız çiçek desenini fazlaabartıp ortamı boğmamalıyız. Her deseni kararında kullanmalıyız.

Hazırlayan: Ayşenur Sayhan Tekin