Chalet stili nedir

Chalet stili özellikleri nelerdir? İşte stilinin püf noktaları

Chalet nedir? Chalet, geniş saçaklı küçük ev, kulübe anlamına geliyor. Dağ evi terimi, bir çoban kulübesine atıfta bulunmaktadır. Çoğunlukla geniş saçaklı, küçük, ahşap ev veya bungalov gibi örnekler verilebilir. İsviçre ve Avusturya’da yaygın olup genellikle kış sporları müdavimleri için konaklama yeri olarak kullanılır.

CHALET STİLİ NEDİR?

Başlangıçta İsviçre Alpleri’nde hayvancılık için çiftliklerde, yaz aylarında kullanılmaya başlamıştır. Stil mütevazı İsveç köklerinden geliyor, ancak zamanla Kuzey Amerika ve Batı Avrupa’daki ev tasarımı üzerinde önemli bir etkisi olmuştur. Bol bol ahşap, kürkler ve rengarenk kilimler, biraz bohem biraz etnik desenlerle birleşerek karakteristik bir atmosphere bürünmekte chalet evlerinde.

İlk ayırt edici özellik, ahşabın sıkça kullanılıyor olmasıdır. Yalın bırakılan ahşap kirişler ve duvarlara ahşap mobilyalar eşlik etmektedir. Sıcaklık yaymak üzere inşa edilmiş bir ev için şömine, dağ evinin kalbini oluşturmakta ve aile ve arkadaşlar için buluşma yeri olarak kullanılmaktadır.

Kitaplık alanıyla bütünleşen bu alanda kimi zaman samimi, küçük bir koltuk ya da minderler eşlik etmekte şömineye. Eski zamanlarda doğal kürk, deri gibi malzemeler eşlik etse de günümüzde artık daha yapay kumaşlar tercih edilmektedir.

CHALET STİLİNDE DESENLER

Navaho kilimler de bu akımda bir hayli yaygındır. Kullanacağız her türlü renk, desen ve kumaş bu stile kolayca uyum sağlayacaktır. Ekose deseni, Chalet dekorasyon stilinde en çok kullanılan desen olsa da bunun yanında kaz ayağı ve kar taneleri gibi desenler de görülebilmektedir. Ama bu kulvardaki yarışı ekose açık ara önde bitirmektedir.

DIŞ CEPHEDE STİLİN İZLERİ

 Bir chalet evinde geniş çıkıntılı saçaklı, çatı üçgen şeklinde ve karakteriyle dış cephenin en belirgin özelliğidir. Çatının açısı genellikle kar birikmesini önlemek için tasarlandığından bir hayli eğimlidir. Saçaklar, yağmur suyuna karşı koruma görevi görür, suyu dış cepheden, pencerelerden ve kapılardan uzak tutar.

Geleneksel tarzdaki dağ evlerinin üzerindeki çıkıntılar bir veranda, eğlence için bir yer ve genellikle modern bir spa küveti alanı yaratır. Jakuzili havuzlara ve saunalara sahip olan dağ evleri, terapi ortamları olarak da kullanılmaktadır.

Bir Chalet Style evi göz önüne alındığında ana düşünce, tasarımın sıcaklığının ve geleneksel çekiciliğinin tekrarlanmasıdır. Sizde eviniz dağ evi olmasa bile minik esintilerle bu stili kolayca uygulayabilirsiniz. Tek bir duvarda ahşap kullanarak ve birkaç aksesuarla bu stile atıfta bulunup kendinizi İsviçre Alpleri’ndeki evlerdeki şöminenin karşısında, yumuşacık battaniyelere bürülü hissedebilirsiniz.

İç Mimar Gizem Uçkun Tiryaki

Chalet stili dekorasyon nedir? Dağ evlerinden ilham alıyor!