Çerçevenin incelikleri

Ne neyle gider bir türlü karar veremiyorsanız çerçeveleri asmadan önce bunları okumalısınız.

Renk önemli mi?
Çerçevenin malzemesi duruma göre önem kazanır. Örneğin klasik tarzda bir tabloyu asmak için sizin de gold ya da bronz renkli çerçeve tercih etmeniz uygun düşebilir. Öteki taraftan siyah-beyaz fotoğrafları astığınızı var sayarsak siyah-beyaz renk kartelasına uygun renkte çerçeveler tercih edebilirsiniz. Siyah, beyaz, gri tonlar bu konsept için uygun olacaktır.

Çervelerin stili
Fotoğraflarınızın neyi resmettiğine bağlı olarak çerçevelerin stilini belirleyebilirsiniz. Nostaljik aile fotoğraflarını sergilerken benzer şekilde vintage çerçeveler seçebilirsiniz. Duvarınızda şehir manzaraları sergileyecekseniz daha modern ve detaysız çerçeveler tercih edebilirsiniz. Bu kural karışık, komplike temalı resim ve fotoğrafları asarken de geçerli.

Hangi malzeme?
Eğer simetri ve kusursuzluktan hoşlanıyorsanız çerçevede tek malzeme seçebilirsiniz. Ancak genel itibariyle çerçeve asarken böyle bir tek malzeme kuralı yoktur. Alüminyum, huş, pirinç çerçeveler bir arada pekala bütünsel bir görünüm yaratabilir.

Kompozisyon
Çerçeve asarken kompozisyon altın kuraldır. Boşluklar düşünülerek yapılan aranjmanlar doğru sonuç verir. Örneğin siz uzun ve dar bir alanda yatay bir aranjman yaparsanız bu boşluk duygusunu kapatmayacaktır. Bunun için boşluğu  dengeleyecek biçimde dikey bir aranjman yapılması gerekir. Çerçeveler arası boşluklar ayarlanırken ise işe her zaman üstte yer alan çerçevelerden başlanır. Akabinde onların altında yer alan çerçevelere geçilir. Bu çerçeveler ise ortadan dışa doğru konumlandırılır.