Çerçeveleyin sergileyin

Aksesuarsız bir ev, takısız bir kadın gibidir. Ancak aksesuarları gerektiği gibi sergilemek ve değerli kılmak için, işin püf noktasını da bilmek gerekiyor.

Dekorasyonu güzelleştiren, stili pekiştiren, kısaca mekana kimlik kazandıran ögeler, yani aksesuarlar… Onlar olmadan pek çok mekan boş gelir. Bir büfeye baktığınızda ya da kanepenin durduğu geniş duvarda gözünüz hemen bir şey görmek ister. Ancak kimi zaman sadece asılmış olmak için asılan aile yadigarı eşyalar, değerli tablolar, resimler veya objeler doğru sergilenmediğinde mekanda karmaşadan başka bir şey yaratmaz. Oysa profesyoneller gibi sergilemek onlara gerektiği değeri verirken, evinizi de güzelleştirir.

Graham Brown.
Crate&Barrel.

SANAT EVİ KÖŞESİ Evde arada sırada kullandığınız bir köşeniz var ve duvarları bomboş duruyor. İşte size sanatsal bir faaliyet alanı. Birbiri ile kombin desende ya da kontrast renklerde birkaç tabloyla küçük bir sergi alanına dönüştürebilirsiniz. Bunu yaparken şunlara dikkat edin: 1. Tabloları/resimleri duvarın ölçüsüne göre ebatlayın. 2. Bir desen ya da renk temanız olsun. Tıpkı buradaki gibi yazılar ya da sadece manzara, sadece çiçek gibi. 3. Uygun bir aydınlatma ile ışıklandırın.

FONKSİYONELLİK KAZANDIRIN Dekoratif aksesuarlar kimi zaman işlevsel kimlikler de kazanabilir. Mesela metal geniş bir çanak yemek masasında dekoratif bir odak noktası yaratır, hem de taze meyveleri servis edebilirsiniz. Servis arabasını süslediğiniz büyük cam vazoları gerektiğinde su karafı gibi de kullanabilirsiniz. Mumluk, saksı, feneri de dekoratif ve işlevsel olarak değerlendirebilirsiniz.

Graham Brown.
evmanya.com

YATAK DUVARINA HAREKET Mİ LAZIM? Yatağı dayadığınız duvar fazla geniş ama yatak başınız dar ve kısaysa geriye kalan alan gözünüze çok boş görünür ve bu da sıkıcı bir hava yaratır. Böyle bir durumda farklı ebatta tabloları gelişigüzel biçimde asarak farklı bir düzen sağlanabilir. Dilerseniz araya dekoratif formlu birkaç çerçeveyi de boş olarak asabilir ve bunları mesaj panosu gibi değerlendirebilirsiniz. Bir diğer asma formu da yine gelişigüzel ama asimetrik düzende asmak olabilir. Bu tarz asma şeklinde tablo yerine anı fotoğrafları veya kendi yaptığınız çizimleri farklı ölçüde ama tek tip çerçevelere yerleştirerek asabilirsiniz. Dikkat edeceğiniz konu böyle bir düzen için en büyük olanı ortaya asarak, diğerlerini onun çevresine yaymak olmalı. Ayrıca aralara birkaç obje ya da çerçevesiz resim de yerleştirilebilir.

TEK HAT ÜZERİNDE Boş kanape duvarı çoğu zaman sıkıcı gelir. Hele de fazla geniş ya da uzunsa… İşte bu boşluklar dekoratif tablo ve resimleri sergilemek için ideal alanlar. Asmadan önce, tabloların alt kenarları aynı hizaya gelecek şekilde ayarlayın.Eğer buradaki gibi renkli bir duvarınız varsa kullanacağınız zıt renkler kontrast yaratırken aynı ve yakın tonlar, duvarla bütünleşerek daha dingin bir his yaratır.