Çatalca’da Bir Tiny House…. İçini Birlikte Gezelim

Son dönemlerde git gide daha çok kişinin yaşam alanı tercihi olan tiny house’lardan birine konuk olduk bu hafta. Yeliz – Umut Aras çiftinin Çatalca’da bir tiny house köyünde yer alan bu kompakt ama bir o kadar da göz alıcı tekerlekli evlerini gezdik. 200 metre karelik bahçesi ve 22 metrekarelik yaşam alanıyla, kendi küçük içine sığdırdıkları büyük bu evi gelin hep birlikte gezelim.

Ormanlı bölgesinde bir tiny köye geldik. Ev sahibi Yeliz Hanım eşi Umut ile birlikte burayı tasarladı. Yeliz Hanım “43 yaşındayım ve 23 yıllık evliyim. Tiny House’da yaşamaya birden bire karar verdik. Herkese tavsiye ediyoruz, çok mutluyuz. Depremden sonra en güvenli liman tiny house’lar oldu. Bir karavanda sürekli yaşamak çok zor ama bu karavan ile ev arasında bir şey.” diyor.

Mobil evlerde bir park edebileceğimiz alanlar var bir de aslında tarla vasfı taşıyan bazı noktalarda evimizi park edebiliyoruz. Yeliz Hanım “Tiny House köylerinde böyle kiralık alanlar da var satın alınanlar da var. Biz satın almayı tercih ettik. Burada bir site ortamı olduğu için bunu tercih ettik.” diyor.

Burası yaklaşık 200 m2’lik bahçe ve geniş bir verandaya sahip. Evin içi 22 m2 olsa da çok iyi planlanmış.

Bu evde dikkatimizi çeken bazı detaylar var. Açık planlı bir yaşam kurgusu var. Banyo bile istendiğinde bu plana dahil olabiliyor. Bu evde pencerelerin çokluğu dikkat çekiyor. Yeliz Hanım “Tiny House almaya karar verdiyseniz birçok firma var. Ufak detayları kendim değiştirdim. Camın yerini değiştirdik, mutfağı uzattık tam da istediğimiz gibi oldu.” diyor.

Dar alanlarda düzeni sağlamak aslında çok zordur. Düzeni sağlamak önemli. Örneğin klima bu evde çok güzel saklanmış ve dekorasyonun bir parçası haline getirilmiş.

Odada bir L sedir var ve açıldığında yatak oluyor. Altı aynı zamanda depolama alanı olarak kullanılıyor.

Renk tercihleri çok dikkat çekici. Bütün duvarlar ve mobilyalar beyaz ve ferah görünüyor.

Ev turunun tamamına videomuzdan ulaşabilirsiniz.

Torbalı’da bir köy evindeyiz