Çardakta keyif

Bir çardağınız var ve tek amacınız biraz keyif yapmak. Peki salıncakta mı kanepe de mi? Yoksa sadece yer minderlerine gömülerek mi? İki kareye bakın ve karar verin.

Benim beyaz bir salıncağım var
Hasır bir salıncağı iki ucundan çardağa bağladık. Yere bol minder ve yastık attık. Kolay servis için iki tepsili sehpa ve ekstra konuklar için sandalyeler yerleştirdik. Biraz çizgili, biraz deniz, biraz da espri ekledik. Ortaya ne mi çıktı? Sahil tadında bir çardak keyfi…

Amori salıncak, Sofie sehpa, yelkenli ve çıpalı yastıklar, yelken desenli örtü, seramik çerçeve, Mudo Concept. Metal sandalyeler, Tepe Home. Hasır saksılar, koton kilimler, top yapay bitkiler, Koçtaş. Çizgili yastık, gözlük desenli yastık, çizgili minderler, H&M Home. Balıklı sürahi, balıklı fincan, mavi bardak, mavi minder, mavi fener, Paşabahçe. Lacivert fener, beyaz sepet, mavi kaseler, desenli kaseler, çıpa süs Boyner Evde. Maryd tepsili sehpalar, Ranarp sarkıt, Vivan perde, hasır çanta, şapka, yapay çiçekler, Ikea.

Botanik bahçesinde olmak
Rattan mobilyalar, sımsıcak renkler, olabildiğince doğallık, yeşil bitkiler ve çiçeklerle hazırlanmış köşeler… Çardağınızı nerede kurarsanız kurun böyle bir dekorasyonla kendinizi adeta tropik bir bahçedeymiş gibi hissederek mevsimin ruhunu doyasıya yaşayabilirsiniz.

Buva koltuk takımı, Marbella sandalye, Rembrand koltuk, sepet, yapay çiçekler, seramik balıklar, Mudo Concept. Ahşap kuş evi, saplı sepet, sarı yastık, Tepe Home. Triko şal, yeşil yastık, Boyner Evde. Botanik desenli yastıklar, papağan biblolar, Home Sweet Home. Çiçekli kilim, pirinç sepet, çanta, H&M Home. Akide vazo, yeşil şişe, ahşap tepsi, cam fincanlar, Paşabahçe.

 İçerideymiş gibi hissedin
Evin içinde en çok hangi köşeyi seviyorsanız buraya ait bir parçayı, birkaç aksesuarı ya da tamamlayıcı mobilyayı çardağınıza taşıyarak içerideymiş gibi hissedebilirsiniz. Bu belki bir sandık, belki bir okuma lambası ya da çok sevdiğiniz çiçek köşesi de olabilir.

Böyle bir çardağı tıpkı bizim yaptığımız gibi kendiniz de oluşturabilirsiniz. Üstelik tahmininizden çok daha hesaplı.
Yapım:
4 adet 10×8 h:250 cm keresteyi uçlarından çakıp birbirine sabitleyerek 250×250 cm’lik bir çerçeve hazırlayın. 12×12 cm keresteleri çerçevenin dört kenarına çakın. Kalan 3 adet 10×8 h:250 cm keresteyi yerden yaklaşık 90-100 cm arasında yatayda üç tarafa çakın. İnce çıtaları eşit aralıklarla ve korkuluk olacak şekilde yatay çıtalara sabitleyin. Ana dikmeleri ve çerçeveyi beyaza boyayın ve iyice kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra ince çıtaları ve istediğiniz detayları kırmızı ile boyayın ve kurumaya bırakın. En son eni 300 cm olan kumaşları 150 cm olarak kesin ve kırmızı-beyaz çizgi oluşturup hafif bolluk bırakacak şekilde üst çerçeveye dış kenarlardan zımbalayın.

Boyalar: AlpinaPlus Mercan, Petek, Atlas ve Beyaz, Filli Boya.

HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL FOTOĞRAFLAR ENGİN YILDIZ YAPIM ASİSTANI KÜBRA DOĞAN