Çamaşırlar içeride!

Yaz bitti, balkon ve bahçe mevsimi kapandı. Ama üzülmeyin çamaşırlarınızı içeride de rahat ve kullanışlı biçimde kurutmanız için pek çok seçenek ve sistem var.

Yeni yıkanmış çamaşırları hafif rüzgarlı, ılık bir havada balkon ya da bahçede kurutmak kadar kolay bir şey yok elbette. Ancak sıcak havalar bitip, yağışlı mevsim geldiğinde, hele de yeni yapılarda olduğu gibi küçük de olsa bir balkonunuz yoksa çamaşır kurutmak çoğu zaman sıkıntı yaratabiliyor. Yatak ya da oturma odasında yapılan kurutma işlemi mekandaki nem oranını artırarak hava almayı zorlaştırabiliyor. Evinizde bir nem cihazınız varsa sorun yok. Aksi halde yayılan deterjan kokusu alerjiyi tetikleyebilir. Radyatör üzerine sererek kurutma alışkanlığınız varsa bu sefer de çamaşırın formu bozuluyor ve kumaş gereğinden fazla kuruduğundan çabucak deforme olup, yıpranıyor ve eskiyor. Yeriniz varsa yeni teknolojiyle üretilen süper fonksiyonel kurutma makinelerinden yardım alabilirsiniz. Ama yeterli sıklıkta çamaşır birikmediğinde gereksiz yere enerji harcamış olursunuz. Bu yüzden en iyisi ideal kurutmayı sağlayan ve banyolar için elverişli mobil çamaşırlıklar kullanmak.

Katla kaldır sistemi
Ev tipi çamaşır askılıklarının en klasik modeli katlanıp kalkan mobil olanlar. Ama artık sadece tek katlı olmakla kalmıyor, çarşaf ve perde gibi çok uzun çamaşırlar ya da bluz, kazak ve hırka gibi sererek kuruması gerekenler için de avantajlı bir sistem sunuyor.

Grundal paslanmaz çelik askı, Ikea.

Askur asansörlü çamaşır askısı, www.n11.com

Küçük banyolara özel
Dar banyolarda en akıllıca olanı küvet içini ve duvarını değerlendirmek. Bunun için açılıp kapanabilen mekanizmalı çamaşırlıkların yanı sıra çok ıslak asılması gereken çamaşırlar için suyu direkt küvete akıtan askılık sistemleri de oldukça işlevsel. Üstelik duvara monte bu sistemler evde yer de kaplamıyor.

Küvet çamaşır askısı, www.tchibo.com.tr.

Dikey kurutma
Standart kanatlı modellere göre daha az yer kaplayan ve gömlek gibi askılı giysileri de kurutabileceğiniz dikey çamaşır askılıkları, ev hayatınızı oldukça kolaylaştırıyor. Ayrıca hava sirkülasyonunu dikeyde aldığı için de çamaşırlar çabuk kuruyor. Ancak dikey de olsa yer kaplayan bir seçenek olduğundan belli bir alan ayırmanız gerekebilir.

Tekerlekli çamaşır askısı, www.tchibo.com.tr

Yaratıcı olabilir misiniz?
Küçük el havluları ve kurulama bezleri gibi sıkça yıkanan ve hemen kuruması gereken şeyleri büyük çamaşırlıklara asmak yerine mutfak ya da banyoda işlevsel bir rafa makaslı askılık sistemi monte ederek kullanmak, dekoratif ve fonksiyonel bir fikir.

İyi fikir
Evde yer tasarrufu sağlayan çamaşır askısı 3 farklı bölümüyle toplam 30 m kurutma alanı sunuyor. Ürün; 90 cm’lik kurutma çubuklarıyla geniş çamaşırlara yer açıyor. Ancak en önemli özelliği tekerlekleri. Ayrıca küçük çamaşır ve gömlekler için özel askıları ve mandallığı da mevcut.