Çamaşır makinesini yenileyecekseniz

Yeni bir çamaşır makinesi almayı planlıyorsanız en yeni modellere göz atmaya ne dersiniz?

Eğer çamaşır makinenize attığınız çamaşırlar attığınızdan sanki daha kirli çıkıyorsa o halde makinenizi değiştirmenizin zamanı gelmiş demektir. Zamanla beyaz eşyalar ciddi tamirat gerektirebilir. Ancak hem parçaların bir kısmını belli bir aradan sonra bulmak mümkün olmayabiliyor hem de bazen tamirat masrafları neredeyse yeni bir makinenin ücreti kadar tutabiliyor. Bu durumda yeni bir makine almak çok daha makul olabilir. Aslında nereden çıktı bu masraf deseniz de, uzun vadede yeni bir makine almak çok daha hesaplı olacaktır.

WMV 960 WPS/MIELE (Yukarıda)
Çamaşırlar, A+++ enerji sınıfı değerlerinde %40 daha ekonomik biçimde yıkanıyor. SteamCare özelliği, kumaşlarınızı yıkama aşamasında düzleyip canlılığını koruyor.

10143 CMK/ARÇELİK
10 kg geniş kapasitesi ile tüm çamaşırlarınızı tek seferde yıkıyor. A+++ enerji sınıfından %10 daha tasarruflu. ProSmart Inverter motor, Aqufusion teknolojisi, özel tasarım yeni tambur teknolojisi, dinamik rezistans, buhar destekli havalandırma programı ve Woolmark sertifikalı yünlü programı var.

ÇAMAŞIR MAKİNESİ/VESTEL
1400 devirlik makinenin yıkama kapasitesi 8 kg. Alerji UK onaylı alerji uzmanı yıkama programı mevcut. 22 farklı leke programı, kirlilik seviye seçimi, 12 dakika süper hızlı yıkama programı ve kazan temizleme programı gibi özelliklere sahip.

WAK20200TR SERIE 4/BOSCH
% 65’e varan oranda zaman, % 50’ye varan oranda enerji tasarrufu sağlıyor. A+++ enerji verimlilik seviyesi bulunuyor. WaveDrum özelliği sayesinde güçlü veya narin yıkama yapıyor. 2 kademeli miktar otomatiği sudan tasarruf edilmesini sağlıyor.

SATIN ALMADAN ÖNCE
Yeni bir makine satın almadan önce alttaki hususlara mutlaka dikkat edin:
Enerji sınıflandırması
Makinenin enerji sınıfına, dahası mutlaka yıllık kilovat tüketimine bakın. A sınıfında bile pek çok makine bulunuyor, ancak her birinin kilovat tüketimleri çok farklı olabiliyor.
Kapasite
Makinenin kaç kilo çamaşır alabildiğine bakın. Özellikle sık sık yorgan ve battaniye gibi büyük parçalar yıkıyorsanız ya da büyük bir aileniz varsa geniş iç hazneli bir çamaşır makinesi almaya özen gösterin. Çamaşır makinelerinin kapasiteleri 5-12 kg arasında değişiyor.
Dönüş hızı/devir
Makinenin devri de dikkat edilmesi gereken konulardan biri. Özellikle şehirde yaşayanlar için makinenin devrinin yüksek olması çok önemli. Çünkü çamaşırları kurutmak o kadar kolay olmuyor. Düşük devirli makinelerden çamaşırlar ıslak çıkar. Bu da kurutma makinesinde kurutmak için daha fazla enerji, askıda kurutmak için ise daha fazla zaman harcayacağınız anlamına gelir.
Ses seviyesi
Çamaşır makinelerinin sesleri 45 ile 65 desibel arasında değişir. Bu, ne kadar sessiz, o kadar konforlu bir makine demektir. Küçük bebekli aileler bu hususa özellikle dikkat edebilir.
Hızlı yıkama
Kısa programların süresine bakın. Bazen çok aceleniz olabilir ya da fazla kirli olmayan çamaşırları sadece makinede döndürmek yeterli olabilir. Kısa program süresi bu sebeple önemli.
Teknoloji
Artık çamaşır makineleri de akıllı. Sensör teknolojisi ile üretilen makineler çamaşırların ne kadar kirli olduğunu ve kaç kilo olduğunu anlayabiliyor. Bu sayade daha az deterjan ve enerji tüketiyorlar.