Ev turu: Buram buram nostalji kokan, şık bir evdeyiz

Şelale Uşen Caddebostan’daki evini, ailesinden kalan mobilyaları yaratıcılığıyla birleştirerek dekore etmiş. O yüzden bu ev buram buram nostalji kokuyor!

Caddebostan’daki bu eve geçtiğimiz Haziran ayında taşınan Şelale Hanım daha evi ilk gördüğünde burayı nasıl döşeyeceğini kafasında belirlemiş. Evin 40 yıl önce inşa edilmiş olması, yeni binalara nazaran tavanlarının yüksek olması, antre ve salonun iç içe olması ve yatak odası ile salonun geniş bir bahçeye bakması onu büyülemiş.

Renkli bir kişiliğe sahip olan ev sahibi, “Gardrobum ne kadar renkli ise içinde yaşadığım ortamın da o derece  renkli olmasını isterim. Renklerin de enerjisi var ve bizler o enerjiden ister istemez etkileniyoruz. O yüzden belirli renkleri kullanmayı tercih ettim rahatım ve huzurum için” diyor.

Evin duvarlarında kese kağıdı rengini tercih etmiş. Ama salonda tek bir renk kullanmak istemediğinden bir duvara  parlak defne rengi uygulamış. Tekstil ve aksesuarlarla turuncu, yağ yeşili, safran ve biraz kırmızı eklemiş. Misafir  odasında turuncu mor ve kırmızı renklerini tercih etmiş. Oda aydınlığa baktığından loş olduğu için otantik  olmasını istemiş. Yatak odası ise mavi-turkuaz.

“Evimi döşerken şunu öğrendim renklerden korkmayacaksın, her bir rengin sana hissettirdiği duygu farklı oluyor.  Rahatlamak istediğimde yatak odama, hareket istediğimde salonuma, romantizm/tutku/aşk  hissettiğimde misafir odama gidiyorum. Kırmızı renk iştah açar, bu yüzden mutfağımda yemek hazırlamak,  davete hazırlanmak inanılmaz keyif veriyor” diyor Şelale Hanım.

Evin salonunda aileden kalma eşyalara yer verilmiş. Önceleri ev sahibinin anneannesinin sonra annesinin şimdi  de kendisinin kullandığı eski ayaklı Singer dikiş makinesi de salonda kullanışlı bir servis masası olarak yer almış.  Dede evinden gelen katlanır ahşap tabureler ise saksı altlığı olmuş.

ANTRE

Antreye 80’lerden kalma bir kütüphane ve bir koltuk yerleştirilmiş. Böylece burada adeta bir kitap okuma köşesi oluşturulmuş.

MİSAFİR ODASI

Bu alanda otantik bir mekan yaratılmaya çalışılmış. Yatak örtüsü Mercan Yokuşu’nda Hint eşyaları satan bir  dükkandan, şemsiye İtalya’da sokak satıcılarından alınmış.

MUTFAK

Mutfak ev sahibi için oldukça önemli bir mekan. Mutfakta üretilen şeylerin sevgiyi yansıtabilmesi için bu alanda  kırmızı renk kullanmış.

YATAK ODASI

Ev sahibi insana rahatlık veren bir renk olduğu için yatak odasında maviyi ve deniz temasını tercih etmiş. Mavinin farklı tonlarındaki kutu, örtü, şal ve halılarla kese kağıdı rengindeki duvarın sıkıcılığını bozmayı hedeflemiş. Yer  yataklarını sevdiğinden 4 adet paletten kendisi için bir yatak yapmış. Paletleri öyle bir yerleştirmiş ki yanlarda  sehpa/komodinler de yaratmış.

HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ
FOTOĞRAFLAR İBRAHİM ÖZBUNAR

Ev turu: Datça’da 5+1 köy evinde dingin yaşam