Bu çocuk odasında canlı tonlar ve dinamik çizgilerle enerjik bir alan oluşturulmuş

Son güncelleme:

Acıbadem’deki evin çocuk odası, mekan tasarımcısı Zuhal Ufuk tarafından kırmızı, mavi ve beyazın mükemmel uyumu ile enerjisi yüksek bir odaya dönüştürülmüş.

ÇATI DUBLEKSİ

İstanbul Acıbadem’de bir sitede yer alan çatı dubleksinin, alçak tavanlı ince uzun odası ailenin tek çocuğu minik Kerem’e ayrılmış. Ancak Kerem kendi odasında uyumuyor ve yatağını hiç kullanmıyormuş. Bunun üzerine Mekan tasarımcısı Zuhal Ufuk (@mydesignerzu), onun hayal dünyasını yansıtan, keyifle kullanıp içinde uyuyabileceği bir oda dekore etmek için kolları sıvamış. Aynı zamanda yıllar içinde ihtiyaçlarını karşılayacak verimli eşyalar tasarlamış.

Öncesi

Bu projede Zuhal Hanım’ı kısıtlayan nokta, odanın kolon ve kirişlerinin girinti çıkıntı şeklinde duvarlarda çokca hissedildiği mimari yapısı ve düşük tavan yüksekliği olmuş. Öncelikle tavan minimum seviyede alçaltılacak şekilde alçı panelle kaplanarak mobilyaların montajında çıkıntı olması önlenmeye çalışılmış. Ardından zemin beyaz ahşap parke ile kaplanmış.

Sonrası

Kerem’in annesi Aysun Hanım’ın, çalışma masasının cam önünde ve aynı ayna iki kişinin kullanabileceği uzunlukta olması isteğinden yola çıkılmış. İnce uzun bir oda olduğu için yatak duvara paralel olarak yerleştirilmiş. Yatağın altına çekmece, üstüne bas-aç şeklinde dolaplar ve yan taraflarına kıyafetleri için boy dolapları, başucuna da kitapları ve oyuncakları için raflar planlanarak oda içinde devam eden bir görüntü yakalanmaya çalışılmış.

Kerem’in fazla sayıdaki oyuncaklarını hem depolayıp hem de rahatça bulabileceği bir dolaba ihtiyacı varmış. Yatağın karşı duvarına, ileride gardrop şeklinde de kullanabilmesi için sabit olmayan raflarla bölünen, panjur kapaklı bir dolap planlanmış.

Dolap ve pencere arasındaki küçük girinti alçı panellerle düzlenip orta kısmına ahşap raf planlanarak verimli ve şık bir duvar olmasına çalışılmış. Kapının yatakla birleştiği duvar alçı panelle düzlenerek gözü yormayan bir hale getirilmiş.

Bütün mobilyalar, tavanda ahşap çıta dönerek birleştirilmiş. Mobilyalar özel bir atölyede bu eve özel hazırlanmış. Mobilyalarda beyaz renk tercih edilmiş. Böylelikle oda daha da büyük ve ferah görünmüş. Yatak içindeki ve duvardaki rafta ise kırmızı kullanılmış. Bu rengin aynı tonunda minik konik şapkalar Şişhane’deki Gencay Usta’ya sipariş edilmiş.

Panjur kapaklı dolaplar üzerindeki pirinç ispanyoletler Antik Bronze tarafından özel siparişle hazırlanmış. Masanın üstündeki beyaz ithal kumaşla hazırlanmış katlamalı perde @karacaperde’den. Masanın tablasında kullanım kolaylığı açısından mavi renk boyalı cam tercih e dilmiş. Yatağın iki yanındaki pirinç aplikler Anto Usta’ya yaptırılmış (@balantranik). Kırmızı kumaş kırlentler diktirilmiş. Tavanda kullanılan beyaz minik spotlar ve çalışma sandalyesi Ikea’dan alınmış.

Yatak odasına bohem, romantik ve yaratıcı dokunuş