Ev turu: Bu 150 m2’lik dubleks ev neşeli ve samimi!

Burcu ve İlker Duran çiftinin, İstanbul’un en karakteristik semtlerinden biri olan Kurtuluş’taki yuvalarında; özgün ve farklı stildeki neşeli, samimi ve yalın tarzda döşenmiş 150 metrekarelik dubleks evlerindeyiz…

Duran çiftine ait bu daire, daha yapım aşamasındayken satın alınmış. Çift geçen yıl evlenince de yeni hayatlarına burada başlamış. Mimar Burcu Yücetaş Ural yürütücülüğünde Nord Mimarlık Tasarım ile Dizayn İnşaat’ın profesyonel dokunuşları ile keyifli ve sıcak yuvalarına adım atmışlar.

Çatı dubleksi dairenin giriş katında, ebeveyn, çalışma, misafir odaları ve banyo bulunuyor. Üst katta ise açık mutfak ve devamında yaşam alanı olarak salon yer alıyor. Ve manzarası ile rol çalan şehirle iç içe olan bir teras. Duran çiftinin arkadaşları da olan Mimar Burcu Yücetaş Ural ile ortak seçimleri dışında, kendilerinin de dekorasyonda fikir sahibi olduğu ortak bir paydada buluşulmuş. Ev sahipleri evin tarzını, etnik, bohem, minimal karışımların bir araya gelmesiyle oluşturulan eklektik olarak tanımlıyorlar.

Halat seperatör Mimar Burcu Yücetaş Ural’ın tasarımı, koltuk Ikea. Arkadaşlarının ev sahiplerine özel olarak yaptırdıkları trafik ışığı aydınlatma ve ev sahibi İlker Duran’ın Star Wars posteri dikkat çekiyor. Eve sadece Star Wars hayranlarını aldıklarını belirten İlker Bey, espri anlayışını eşyalarına da yansıtmış. Poster önündeki aydınlatma Şişhane’den alınmış.

Kendilerinin özel isteği ile duvarsız geniş bir alana dönüşen mutfak, bir marangoza özel olarak yaptırılmış.  Malzeme seçiminde masif panel ahşap ve karo mozaik seçilmiş. Sıcak, renkli ve dingin malzemeler tercih  edilmiş. Mutfağın her köşesi niş, çekmece ve dolaplarla değerlendirilmeye çalışılmış. Meşe masif panel ahşap tezgah kullanılmış. Dolaplar özel yapım, seramikler Kale, sandalyeler Ikea, perde ise Bodrum’dan alınmış.

Yaşam alanında yer alan ve Maxx Depo’dan alınan yemek masası ve sandalyeler Endonezya’daki yerlilerin kullandığı eski kayıklardan yapılmışlar. Kütüphane ise Mimar Burcu Yücetaş Ural tarafından tasarlanmış. Oldukça şık bir kütüphane ile mekana sanatsal bir dokunuş katılmış.

Ebeveyn odası iki bölüm olarak çözülmüş. Odanın girişinde İlker Bey’in önceki evinden gelen giysi dolabı yer alıyor. Arka tarafında ise yatak bölümü bulunuyor. Bu oda ufak bir Fransız balkona da sahip. Evin genelinde  hissedilen yalınlık ve zarif sadelik yatak odasında da kendini koruyor.

ŞEHİR İLE İÇ İÇE TERAS

Sabah kahvelerinin, hafta sonu kahvaltılarının, akşam üzeri çaylarının ve sohbetlerin, günün yorgunluğunun atıldığı her daim şehir manzarasının eşliğinde huzurla dolan teras. Masa ve sandalyeler Kervan’dan alınmış. Masa örtüsü ise Peru’da yaşayan bir arkadaşlarından hediye.

FONKSİYONEL ÇÖZÜMLER

Yatak odasındaki alandan fonksiyonel bir şekilde faydalanabilmek için bir giysi dolabı ile oda ikiye ayrılarak giysi odası oluşturulmuş. Yatak, sandalye ve aydınlatma Ikea’dan alınmış. Dingin ve oldukça yalın banyo, Mimar Burcu Yücetaş Ural’ın özel tasarımı. Lavabo ve seramikler Kale’den alınmış. Aydınlatmalar ise ev sahibi ve mimarın ortak kararı.

HER ŞEYİYLE DOĞAL BİR MUTFAK

“Doğadan gelen her şey bizim için saygı duyulası ve becerebildiğimiz kadar, doğayı, doğal olanı seçiyor, evimize ve mutfağımıza konuk etmeye çalışıyoruz. Daha doğal beslenebilmek, toprağa dokunabilmek ve bu konuda yeterliliğimizi artırmak amacıyla, bizim gibi düşünen sevgili arkadaşlarımızla küçük bir bahçe kiraladık” diyor ev sahipleri.

KÜTÜPHANENİN GÜCÜ

İlker Duran’ın hobi olarak çaldığı klarneti, kütüphanede yerini bulmuş. Üniversite yıllarında çalmaya çalıştığı klarnet bir süs eşyasına dönüşmüş böylece. Çin çayı seti de yurtdışı seyahatinden bir hatıra.

FOTOĞRAFLAR
ENGİN AYDENİZ 

Ev Turu: Her eşyaya ikinci şans verilen samimi bir çiftlik evindeyiz